sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Sürat Kargo Antalya Falez'e Lütfen Çeki Düzen Verin.

Fatih Fatih15 Ekim 20:14

Bana ait kargo 13.10.2020'de kargolandı. 14.10.2020'de kontrol ettiğimde saat 14.26'da dağıtıma çıkarıldı yazısını gördüm ancak o gün gelmedi. 15.10.2020'de kontrol ettiğimde en son aktivitenin dün dağıtıma çıkarıldığını yeniden görünce, şubedeyse kendim almaya karar verdim. Sürat Kargo genel merkezini aradığımda, dün yetiştirilemediğini, bugün 9.40'da dağıtıma çıkarıldığını iletti. Öğleden sonra 14.30 civarı şubeyi aradığımda, kargom şubede mi, dağıtımda mı sorusundan birkaç saniye sonra cevap verilmeden telefon yüzüme kapatıldı. Daha sonra aradığımda telefon açılmadı. Ayrıca kargom da teslim edilmedi. Şunu da not olarak belirtmekte fayda var, göreceli olarak ağır yükte, kargo çalışanları haklı olarak getir-götür yapmamak için paketi araçtan indirmeden önce evde misiniz diye arıyorlar. Kargo firmasından herhangi bir telefon araması da yok, yani adresime uğranmadı.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Fatih 17 Ekim 15:09

Yanlış bilgilendirme ve teslimat yapılmamasının açıklamasını artık Ticaret Bakanlığı'na verirsiniz, Sürat Kargo. Şikayetimi Tüketici Hakem Heyeti'ne bildireceğim.

profile-icon Fatih 17 Ekim 15:05

Bu sabah ta (17.10.2020) müşteri iletişim merkezini aradım, kargo dağıtıma çıktı dediler; ancak yine kargo gelmedi ve şu an şube kapandı görünüyor. Arama sayfasında yine bir hareket yok.

profile-icon Fatih 16 Ekim 19:19

Kargo hareketlerine ait bilgi.

profile-icon Fatih 16 Ekim 19:13

Sürat Kargo, müşteri ilişkileri sabah ben aradığımda ve öğleden sonra onların aramasında, teslimat için şubeye bildirim yapacaklarını belirttiler, ilgileri için teşekkürler. Ancak şube bugün (16.10.2020) yine kargoyu getirmedi. Şubeyle aram 750 metre, ancak kargo şirketi bunu bana teslim etmek zorunda.

Sürat Kargo Logo Sürat Kargo 16 Ekim 08:14

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler