15 Kasım
#12977941

Sürat Kargo Ankara Aktarma İhbar İniş Yok Problemi

N11 üzerinden ürün satın aldım, 13 Kasım tarihinde kargolandı normalde merkezi bir yerde oturduğum için ertesi gün elime ulaşacağını düşünüyordum. (200 üzeri alışveriş yaptım internetten Sürat Kargo hariç hepsi ertesi gün elime ulaştı. Bir kere olsun şaşmadı.) Ertesi gün elime ulaşacağına ilk başta farklı bir şubeye gitti. Bende düşündüm acaba satıcı firma mı yanlış adres verdi diye, satıcıya sordum, kontrol edildi adres üzerinde herhangi bir yanlışlık yok denildi.


Ardından Farklı şubeden diğer bir yanlış şubeye gitti, oradan da Ankara aktarma denilen yere gitti ve oradan sonrasında herhangi bir bilgi yok kargonun yeri bile belli değil. Şu anda durumu ihbar iniş yok şeklinde. 11/14/2019 8:53:06 pm bu tarihten beride herhangi bir bilgi yok. Müşteri temsilcilerine ulaşılamıyor herhangi bir bilgi alamıyorum yani.

Emre Emre 154 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sürat Kargo Temsilcisi16 Kasım

    Sayın EMRE Ö , Öncelikle Sürat Kargo'yu tercih ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi adına Müşteri İlişkileri Müdürlüğümüz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.suratkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak ya da [email protected] kanalıyla ilettiğiniz takdirde de sizinle derhal irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler