Sürat Kargo 3 Gündür Dağıtıma Çıkarılan Ürün Sorunu

Simge Simge21 Şubat 11:18

N11 sitesinden yapmış olduğum alışveriş 1-2 gün içerisinde satıcı tarafından kargoya verildi. Teslimat adresini ben evde olamayacağım için 1. Derece akrabamın evine gönderilmesi üzerine seçtim. Yaklaşık 1 haftadır ürün kargoda ve 3 gündür dağıtıma çıkıyor.

Sürat Kargo müşteri hizmetlerini aradığımda teslim alacak kisinin araması gerektiğini söylüyorlar. 3 gün boyunca insanlar evde beklemek zorunda mi? Zaten sistemden tesadüfen baktığımızda urunun dağıtıma çıktığını görüyoruz, herhangi bir bilgilendirme mesajı yok. Bu insanları alıkoymak değilse nedir?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Sürat Kargo Logo Sürat Kargo 21 Şubat 11:30

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler