17 Nisan
Yorum Yap
#11856162

Sürat 'in Çalışma Disiplini

Takip numarası 47110127110125 takip numaralı kargom ile N11' den aldığım malı iade ettim. Firma iadesi kabul etmedi. Nisan 7 'de iade etti. Malı bugün Suadiye şubenizden geri aldım. Kargo poşeti açılmış, siteminizde iade almış görünüyorum ve kimse bana geri geldiğini haber vermedi. Günün sorusu ise şu ürün elinde olan yetkili bana ''kargonuzu geri almadınız mı'' sorusu idi... Ben de iade almış olsa idim o ürünün elinde ne işi var diyerek geri soru yönelttim. Sizi N11'e de şikayet edeceğim. Kargom nasıl açılır? İşine yarayan bir şey olsa idi ben bugün o ürünü bulabilecek miydim?


Niçin bana ürünü geri getirmiyor ya da şubede olduğu bilgisini vermiyorsunuz? Oradakiler gibi haber vermişizdir demeyin. Cumartesi dahil 09:00 - 18:00 her daim burası açık ve adam var. Hadi haber verdiniz neden sizin sistemlerinizde ben teslim almadığım halde teslim almış görünüyorum? Çalışma disiplini Suadiye Şubesi'nde sıfır en azından kargo paketinden çıkarmış dahi olsalar ürünü muhafaza etmişler ona sevindik.

Erkin Erkin 316 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Sürat Kargo Temsilcisi17 Nisan

    Sayın Erkin D, Öncelikle Sürat Kargo'yu tercih ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi adına Müşteri İlişkileri Müdürlüğümüz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.suratkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak ya da [email protected] kanalıyla ilettiğiniz takdirde de sizinle derhal irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Ziyaretçi Yorumları