sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Herkesin 24 Saat Evde Olduğu Gün Sürat Kargo: "Evde Bulamadık"

Anonim Anonim24 Kasım 2020 15:22

Trendyol'dan verdiğim siparişim, adresime gelinmeden ve hiçbir ihbar/iletişim sağlanmadan iade sürecine girmiş. Tesadüfen kontrol etmesem farkında olmayacağım.

Üçyol şubeye telefonla ulaşmak kesinlikle mümkün değil. Defalarca o kadar çok aradım ki; telefonu özellikle kaldırıp, açık bıraktıklarını düşünüyorum. Çünkü belli bir süre sonra devamlı ve hep meşgul çalmaya başladı.

Çağrı merkezine ulaştığımda, kargonun çoktan iade sürecine girdiği, hiçbir şey yapamayacakları ve Trendyol üzerinden halletmem gerektiği söylendi. Trendyol'a ulaştığımda ise sadece kargo şikayet talebi alabilecekleri söylendi.

Bu arada paketim an itibari ile hala Üçyol şubede görünüyor. Neden müşteri talebi üzerine iade süreci durdurulup tekrar dağıtıma çıkarılamıyor? Neden paket hala şubedeyken en azından kendiniz gelip alabilirsiniz denmiyor? Benim durumumda alternatif çözüm üretmek bu kadar kolay iken Üçyol şube adeta ne yapalım da daha çok şikayet alalım diye uğraşıyor.

Daha önce yaşadığım problemlerde hep "olur öyle arada, onlar da insan, onlar da çok çalışıyor" diyerek hiç şikayette bulunmadım. Ama artık yeter!

  • - Görüntüleme
full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

profile-icon Anonim 05 Aralık 2020 13:58

Öncelikle, çağrı merkezinden kendilerine yaptığım şikayete istinaden değil, şikayetvar.com'a yazdığım şikayetle ilgili arandım. Yani şirket içi, doğrudan kendilerine yapılan şikayetin hiçbir önemi yok. Zaten uzun süredir beklemekte olduğum, süreli kampanyalı fiyat üzerinden almış olduğum ürünü kaybetmiş oldum. Telefonda "şubeye gerekli uyarı yapıldı" dışında başka bir cevap ya da çözüm alamadım. "Şikayetinizi kaldırın demiyorum ama size değerlendirme maili gönderebilir miyim? " dendi. Ardından şikayetimin çözümüyle ilgili "Teşekkür mesajı yazmak ister misiniz? " şeklinde bir mail aldım. Şaka sanırım. :)

Sürat Kargo Logo Sürat Kargo 24 Kasım 2020 15:45

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler