Sürat Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Çobançeşme Sürat Kargo Acentesi Ve Kurye Şikayeti!

76görüntüleme
Ayse
Ayse 25 Kasım 2020 19:22

24.11.2020'de kapı da kredi kart ödemeli siparişimi getiren kurye saygısız bir şekilde kapı kredi kartı ödeme seçeneği olmasına rağmen olmadığını belirtip ve sert bir üslupla ürünü geri istedi.

 Hiçbir şekilde yardımcı olmadı. Satın aldığım siteyle görüşüp ürünün tekrar geri gönderileceğini belirtmesine rağmen kargomun hala gelmediğini ve site üzerinden nerede olduğuna baktığım da  herhangi bir işlem yapılmadığını gördüm. 

Yeniden dağıtım mesajı gelmesine rağmen Ürünün tekrar kargo şubesine gönderilmiş. Konuyla ilgili şikayet talebimin oluşturulmasını istiyorum.

Sürat Kargo Logo
Sürat Kargo26 Kasım 2020 08:10

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler