Ciddiyetsiz Şirket Sürat Kargo

Ahmet Ahmet09 Ekim 21:06

Köpeğimin aşı karnesi firma tarafından Çarşamba günü gündüz Bursa'dan verilen kargo akşam İstanbul'a vardı ancak Perşembe ve Cuma dağıtım yapılamadı. Bugün (Cuma) 3 defa Küçükbakkalköy aradım ve aşı karnesinin veterinere götürmek için gerekli olduğunu ve götürmem gerektiğini söyledim. Her defasında, akşam 19:30 kadar teslim edeceğiz dediler. Getiremeyecekseniz ben gelip alayım dedim ama gerek yok biz getireceğiz dediler. Hatta zorla dağıtım elemanını arattırdım cevap gene aynıydı! Peki ne mi oldu? Şirket mi yalancı acaba çalışanlar mı yalancı!  

Nasıl olsa bir şekilde para kazanıyorlar istedikleri zaman getirip getirmemek onlara kalmış çünkü müşterinin, teslimat süresinin bir önemi anladığım kadarıyla şirketin zaten bir teslimat politikası ve değerleri yok. Çalışanlar ne kadar dürüst ve güven verici tartışılar anladığım kadarıyla da kolaylıkla yalan söyleyip lerini takip etmiyor neden çünkü insanlar muhtaç ve Sürat Kargo istediği şekilde hizmet edebilir. Bravo. Bir süreç ancak bu kadar kötü yönetilir. Burada özür dileyip, kalite ve süreç iyileştirmesi yapamayan kötü yöneticilerinizi ayrıca kutlarım. Mottonuz " Nasıl olsa kazanıyoruz, gerisi boş"

Gelişme :

3 hafta önce

İzmir'den Yalıkavak için kargo gönderildi. İzmir den gönderilen ürünler Denizli aktarma üstünden geliyor ancak Yalıkavak yerine yanlışlıkla (? ) Bodrum Halikarnas a gönderilen kargo gidip almam gerekti almasaydım tekrar Denizli aktarmaya gönderilip Yalıkavak için öyle gönderilecekti. Yani 20 km uzaklıktaki ürün 252 km geri gidip tekrar yaklaşık 266 km geri gelecekti ve gecen anlamsız sure! Bu gariplikle birlikte takip etmezseniz kargo teslim edilsin diye bekleyen müşteri. Zamana ve kaynaklarınıza yazık, bazı şeyler acaba bu kadar zor mu?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Sürat Kargo Logo Sürat Kargo 10 Ekim 08:19

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler