21 Eylül 2013

Sürat Kargo Kötü Taşıma Sonucu Mahvolan Koli!

İzmir'den gelen ve Sürat Kargo tarafından taşınan kargomuz, kötü taşıma neticesinde kullanılamaz şekilde zarar görmüştür. Gönderen büyüklerimizin yaşlı insanlar olduğundan, göndericiye geri gönderme gibi bir hareket yaparak onları üzmek isteyemezdik. Dolayısıyla koliyi almak zorunda kaldım. Ayrıca Mahmutbey Mah. Soğuksu Cad. No: 31 Bağcılar/İstanbul adresindeki Sürat Kargo çalışanlarının müşterilerine karşı olan agresif tavırları ve hakaretleri de eklenince konuya kayıtsız kalmak söz konusu olamazdı.

Fotoğraflarla ispatladığım durumla ilgili talebim, hak etmedikleri halde, işlerini iyi yapmadıkları halde ödemek zorunda kaldığım paranın bana geri ödenmesidir.

Çağdaş 638 Okunma

Cevaplar

  • Çağdaş 26 Eylül 2013

    Hala müspet ya da menfi bir sonuç alamadım. "Müşteriye mail ile bilgi verilmiştir" deniyor. Ancak mailde yazan, "telefon ettik ulaşamadık, ne zaman arayalım ya da nasıl ulaşalım sorusu". Ben paramı geri istiyorum..! Bununla ilgili dönüş istiyorum.

  • Çağdaş 21 Eylül 2013

    Henüz ulaşamama mesajı dışında herhangi bir cevap alamadım.

  • Sürat Kargo Temsilcisi21 Eylül 2013

    Sayın yetkili; İlgili konuda, yapılan araştırma sonucunda, telefonla ulaşamadığımız müşterimize mail ile bilgi verilmiştir. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön