26 Mayıs 2015

SuperStep Müşteri Memnuniyeti ve Hizmet Kalitesi!

Sayın ilgililer;
Bu mağazadan satın alarak 3 ay kullandığım bir ürün incelemeye gönderdikten sonra ikisi bilgim dahilinde biri bilgim dahilinde olmadan üç incelemeye alınmış hepsi aynı şekilde red cevabı almıştır. Bu cevapların hiç biri tarafıma SMS yolu ile iletilmedi iletişim numarasını sürekli aramam ve kendi takibim sonucu geçerli bilgilere ulaştım. Özellikle müşteri hizmetlerince çok yetersiz.

Aynı ürün mağazasında aynı paraya, ücret bakımından bile aralarında fark olmamasına rağmen zaten kendilerine ait olmayan ürünleri bile müşteri memnuniyeti adı altında incelememektedir.

Şeref Ö. 237 Okunma

Cevaplar

  • SuperStep Müşteri Temsilcisi15 Haziran 2015

    Sayın Müşterimiz, Söz konusu şikayetinize istinaden merkezimize göndermiş olduğunuz ürünümüz Müşteri Hizmetlerimiz tarafından incelemeye alınmış ve üründe ortaya çıkan problemin nedenleri üzerinde araştırma yapılmıştır. Araştırma neticesinde, söz konusu şikayete neden olan üründe, ürünümüzden kaynaklanan bir problem olmadığı görülmüştür. Sürekli müşteri memnuniyetini önde tutan ve uygulayan firmamız ürünü iade alamayacağını üzülerek tarafınıza bildirmek isteriz. Saygılarımızla Superstep Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön