17 Nisan
Yorum Yap
#11856787

Superonline'ın Verdiği Tablet Arızalı Çıktı!

Superonline 27.03.2019 tarihinde cihaz kampanyafiber internet bağlatmıştım. Yanında parasını ödeyeceğim tablet 4 gün sonra geldi. Tablet gelip açtığımda ekrandan arızalı olduğunu fark ettim. Balıkesir bölgesi Superonline bayisine gidip tabletin arızalı olduğunu söylediğimde servise göndermemi kendilerinin bir şey yapamayacağını söylediler. Servis tablet garanti süresi 1 yıl geçtiğini söyleyip ekranın ücret karşılığı değişeceğini söylediler.


Tekrar Superonline bölge bayisine gittiğimde ya tableti değiştirmelerini ya da cihazsız bir tarifeye geçmek istediğimi söyledim. Bana 1000 TL üstü bir cayma bedeli çıkardılar. Abone olduğum 16. günde bu süreyi bilerek uzattılar. Şimdi hiç kullanmadığım bir tabletin parasını ödemek zorunda bıraktılar. Müşteri hizmetleri bile yapacaklarının bir şey olmadığını söylediler. Ne dünyadayız abone oluncaya kadar gülücükler vaatler sonrası yüze bile bakmalar.

Faruk Faruk 455 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Faruk21 Nisan

    Ne bilgilendirmesi yapabileceğimiz hiçbir şey yok demek bilgilendirmemi kimi kandırıyorsunuz. O bilgilendirme ben buraya şikayet yazmadan önceki tarihteki müşteri hizmetleriyle konuşmadı. Hala bana ulaşan yok.

  • Superonline Temsilcisi18 Nisan

    Konu ile ilgili gerekli incelemeler tamamlanmış, müşterimize 16.4.2019 08:29’da konu hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell Superonline

  • Superonline Temsilcisi17 Nisan

    Konu ile ilgili gerekli tüm incelemeler yapılacak ve müşterimize bilgi verilecektir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell Superonline

Ziyaretçi Yorumları