Toplam çözüm sayısı
..
Superonline ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hakan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

  • profile
1 Destekçi

Superonline'da Hız Sorunu

634görüntüleme
Hakan
Hakan 17 Ocak 22:34
Superonline'da Hız Sorunu
Superonline'da Hız Sorunu

Daha önce limitsiz 50 Mbps hızında VDSL bağlantı kullanıyordum. Kablo bağlantıda 45-48 arasında, WiFi olarak da 20-25 aralığında bağlantı hızım vardı. Aradılar beni, Superbox verelim, 100 Mbps hızla 4,5G teknolojisiyle kullanın dediler. 9 lira daha fark ödeyin, on kat hızlı bağlantı kullanın dediler, tamam dedim, salı akşam modem getirildi ve kullanmaya başladım. Aynı akşam müşteri hizmetlerini arayarak, oturma odasına kurulan modemden, bir başka odada bağlantı alamadığımı söyledim. 

Artı olarak 100 mbps hız alacağım söylenen modemden, kablolu olarak max 20, kablosuz olarak da max 6 Mbps (modemin olduğu odada) bağlantı almakta olduğumu söyledim. Güncellemeler yapılarak olayı düzelteceklerini söylediler, tamam dedim. Çarşamba akşamı yine aynı şikayetle aradım üstelik internetimin kotalı olduğunu öğrendiğimi söyledim ve bunu istemiyorum alın bu modemi, tekrar VDSL bağlantımı verin dedim. E tabi yine hallediyoruz dediler, ama istemiyorum diye yineledim. Cuma akşam tekrar aradım, kesinlikle istemiyorum çünkü Turkcell Superonline beni yanılttı dedim.

Bana 100MPBS hızında internet alacaksınız dediniz, bu internetin kotalı olduğunu söylemediniz, kullanacağım internetin sadece modemin olduğu odada kullanılabilir olacağından bahsetmediniz. Firma beni resmen yanılttığı içinde ben bu Superbox'i istemiyorum, 4 gündür benden kullanamadığım internet için para alacaksınız üstelik dedim. Bir telefonla abone olabildiğim bu meretten kurtulabilmem telefonla mümkün olmadığı için Cumartesi bayiye gidip yazılı dilekçe verin dediler ki cumartesi de sokağa çıkma yasağı vardı.

Superonline Logo
Superonline17 Ocak 22:37

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 0532 532 0000 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell Superonline

Hakan
Hakan17 Ocak 22:42

Çarşamba gününden beridir aradığım numara o zaten. Bir kez daha aramaya gerek yok. Bana kalkıp bölgenizdeki baz istasyonundan kaynaklanıyor diyerek beni sorunla bas basa bırakmaya çalışan müşteri hizmetlerinden bahsediyoruz. Sizin olsun. Buradan bir kez daha belirtmek istiyorum ki Superbox dediğiniz ve bana 9TL fazlasıyla kotalı ve kullanamadığım bir hizmeti kakalamaya çalışan bu meretı istemiyorum.

Superonline Logo
Superonline18 Ocak 17:48

Müşterimizin Müşteri Hizmetlerine ilettiği talebine istinaden inceleme yapılmış olup, müşterimize 18.01.2021 tarihinde SMS ile bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell Superonline

Hakan
Hakan20 Ocak 21:10

Bir şey çözdüğünüz yok. Turkcell Superbox aracılığı ile resmen beni dolandırdı. Bana taahhüt ettiği hizmeti vermediği gibi, cayma bedeli adi altında 200 lira da para istiyorsunuz. Yaptığınız tam anlamıyla karaktersizlik. Bana ilettiğiniz çözüm "bulunduğunuz bölgede baz istasyonu iyi çekmiyor." Bana ne arkadaşım, o benim sorunum değil. Senin makinen iyi çekecek diye evi mi taşıyayım? Sen bana ilk telefon açtığında dedin mi, biz size 100 bağlantı hızınız olacak ama baz istasyonunun durumuna göre 1,6 hiz ile de bağlanabilirsiniz diye? 1,6 diye bağlantı hızı mi olur yahu? Güvercin salsam, mesajım daha hızlı gider. Ben aboneliğimi iptal ettim. Bana taahhüt edip vermediğiniz "hizmet" ile ilgili yine de benden istediğiniz cayma bedeli, avukatımın deyisiyle hukuksuz bir yaklaşım. Benim bu sartlarda sözleşmeyi tek taraflı fesih etme hakkim var. Modemin bağlandığı salı günü akşamı aradım müşteri hizmetlerini. Sonra çarşamba günü aksam tekrar aradım. Perşembe yine aradım. Cuma yine aradım. Hepsinde şikayetim aynıydı. "Oturma odasına bağladığım modem, holden dahi çekmiyor. Bana 100 megabit hızında olacak denen bağlantı, Modemin yanında 6,4 kablo bağlantılı masa ustu bilgisayarımda 20 olarak hiz veriyor. Ben bu super box'ı istemiyorum." tüm konuşma kayıtlarında bu var. Ama müşteri hizmetlerindeki kendini zeki sanan beyin fukarası bana cumartesi pazar sokağa çıkmak yasak olduğunu bile bile, cuma akşamki görüşmemde diyor ki, "yarin bayiye gidip iptal etmeniz lazım." Gerek taahhüdünüzü yerine getirmediğiniz halde benden para talep etmeniz, gerek daha önce bahsettiğim tüm bu gerçekleri benden saklayarak bana bu paketi yutturmanız, gerekse müşteri hizmetlerinin beni oyalayarak sureci uzatması nitelikli dolandırıcılık suçu oluşturuyormuş. Bundan sonraki diyaloglarınızı avukatımla yaparsınız. Yarin Tüketici Hakları mahkemesine de başvuruyorum. Yazıyorsunuz buraya müşterimizin sorununu çözdük diye. İşte çözümünüz bu. Bir bk çözdüğünüz yok.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler