sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Superonline Uzun Süre Giderilmeyen Arıza

Abdussamet Abdussamet16 Ekim 21:27

Bir hafta önce internet bağlantım gitti. Müşteri hizmetlerini aradım. Karşı taraftan sorun giderilemedi. Evime ilk önce Türk Telekom altyapı ekipleri geldi, altyapıda sıkıntı olmadığını her şeyin normal olduğunu, sıkıntının Turkcell'de olduğunu, modemin karşı taraftan IP alamadığından internet bağlantısının olmadığını söylediler. Arıza kaydına da ev içi tesisatta sorun olduğunu bildirmişler. Evime ücretli teknik ekip yolladılar. Gelen teknik ekip ev içinde sıkıntı olmadığını, modemin de düzgün çalıştığını söyledi. 

Sorunun Türk Telekom altyapısında olduğunu, portta sıkıntı olduğunu söylediler. İki gün sonra müşteri hizmetlerini aradığımda, sorunun bölgesel olduğunun iletilmiş olduğunu öğrendim. Üç gündür müşteri hizmetlerini aradığımda sorunun giderilmeye çalışıldığı notu ile karşılaşıyorum. Evimdeki interneti, ben de dahil olmak üzere üç üniversite öğrencisi, üç lise öğrencisi ve bir ortaokul öğrencisi olmak üzere yedi öğrenci kullanıyoruz. Her gün canlı derse girmek için mobil kotamızdan yaklaşık 2-2.5 GB internet harcıyoruz. 

Ek pakete verdiğimiz para ve kullanmamıza rağmen Superonline tarafından yansıtılan para da ayrı bir mesele. Sorunun acilen giderilmesi, yakın zamanda giderilmediği takdirde de taahhüt fesih bedelinin, karşı tarafın vaat ettiği gibi üç günü içinde arıza onarımının gerçekleşmediğinden dolayı ortadan kalkmasını talep ediyorum. Bir sonraki hafta başında hâlâ onarılmamış olması durumunda Tüketici Hakları'na başvuracağımı bildirmek isterim. 

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Abdussamet 3 hafta önce

23. Gün oldu durum hala düzelmedi. Ve 100 TL fatura kilitlediler. İptal için başvuru yaptım. Birimlerimiz sizi arayacak denildi, arayan yok. Sonra buraya " aradık ulaşamadık yazarlar".

Superonline Logo Superonline 3 hafta önce

Talebinizle ile ilgili sizi aradık ancak ulaşamadık. Abonelik numaranız hakkında her türlü soru ve görüşleriniz için bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell Superonline

profile-icon Abdussamet 17 Ekim 09:22

Kaç kere aradım. Zaten yazımda da belirtmiştim.

Superonline Logo Superonline 16 Ekim 21:27

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 0532 532 0000 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell Superonline

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler