Superonline ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Superonline Taahhüt Bitiş Tarihi Yanlış Bilgilendirme Yüzünden Çifte Fatura Ödeme

839görüntüleme
Görkem
Görkem 24 Kasım 2020 09:39

İnternet olarak Turkcell Superbox kullanıyordum. 2 sene önce 15 kasımda internet başlangıcı yapılan cihaz için Superonline dan gelen bir görevli bize 15'inde taahhüdünüz bitecek daha avantajlı fiber altyapısı olan paketleri tercih edeceğimizden bahsetti bizim de kafamıza yattı. Ancak 15'inde biten Superbox taahhüdünüz var dediği için bizde o gün fiber altyapı olan yeni paketi kurup taahhüt bittiği için Superbox'ta o gün iptal edersiniz demiştik ve kendisi de herhangi bir ödeme olmayacağını iptalini sağlayabileceğini söylediği için işlemi gerçekleştirdik. 

Ancak modem kurulumu için geldiklerinde. T** B***  yani satış danışmanı telefonda beni arayarak 1 ay Superbox'ı dondurdunuz mu taahhüt 9 Aralık gösteriyor dedi. Ben de çok eminim ki dondurma işlemi hiç yapmadığımız için hayır dedim. Kendisi böyle bir satış departmanında çalışırken müşterilerinin önceliğini gözetmeli ve Superbox taahhüt kontrolünü önceden kendi gerçekleştirmeliydi. Bunu kontrol etmeden diğer modem bağlantısı olup imzaladığımız için iki ayrı fatura ödeyeceğiz. Sadece yeni takılanı dondurma işlemi yapabileceğimizi söyledi ve dondurma ücretini ben ödeyeyim dedi ancak en azından kendi hatası olan bir şey için Superbox'u iptali ve taahhüt cezasına yardımcı olabilirdi. Veya kurumda aynı şekilde buradaki sistemsizlikten dolayı ücret talep etmemeliydi iptalde. 

Şu anda 1 ay bile olsa 2 fatura ödeyeceğim eksik bilgilendirme yüzünden çözülemediğini söylediler, dondurma işlemleri de uzun sürebileceğinden ve tekrar aktif olmaz diye bir de bunu kontrol etmek için firmayla iletişim kurma konusunda sıkıntı çekeceğim için yeni aldığım modem ve paketi iptal etmedim diğer cihaz da 9 aralığa kadar durduktan sonra taahhüt bittiği için iptali etmeye çalışacağız.

Superonline Logo
Superonline24 Kasım 2020 11:04

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 0532 532 0000 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell Superonline

Superonline Logo
Superonline30 Kasım 2020 18:57

Konu ile ilgili gerekli incelemeler tamamlanmış, müşterimize 30.11.2020 ' de konu hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell Superonline

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler