1 g
Yorum Yap
#11581390

Superonline Taahhüt Bedeli!

Firma tam 1 aydır internet bağlantı problemimi çözemedi. İç hat yenilendi, modem yenilendi, kendi ekipleri geldi, yetmedi Telekom ekipleri belki 5-6 defa geldi ancak internet bağlantı problemi sorunum giderilemedi.


Hatta kendi ekipleri ile yaptığım WhatsApp görüşmeleri de elimde. Bana yazdıkları ''abi cayma bedeli istemiyorlarsa hemen çık'' diye bir mesajı var. Demek ki sorunu kendi ekipleri bile çözemiyor.


Hali ile bende üyelik iptal işlemi istedim. Benden utanmadan erken cayma bedeli isteyeceklerini söylediler. Ben size kullanıcı olarak taahhüt vermiş isem sizde bana hizmet konusunda taahhüt veriyorsunuz.


Öncelikli olarak tam 1 aydır bu taahhüdünüzü yerine getirmiyorsunuz daha doğrusu beceremiyorsunuz bir de üstüne cayma bedeli talep ediyorsunuz.


Son 1 ayda uğradığım maddi zararı (internet üzerinden iş yapan biriyim) ve cayma bedelini mahkeme yolu ile çatır çatır firmanızdan tanzim edeceğim.


Etrafımdaki hiçbir dost veya arkadaşa firmanızı tavsiye etmeyeceğim. Bir insan nasıl bir ayda çileden çıkartılır çok iyi öğrettiniz bunu.

Kazım Kazım 441 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Superonline Temsilcisi9 s

    Müşterimizin Müşteri Hizmetlerine ilettiği talebine istinaden inceleme yapılmış olup, müşterimize 15.02.2019 tarihinde SMS ile bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell Superonline

  • Superonline Temsilcisi1 g

    Konu ile ilgili gerekli tüm incelemeler yapılacak ve müşterimize bilgi verilecektir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell Superonline

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler