Toplam çözüm sayısı
..
Superonline ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Superonline Superbox Ve Hizmet

871görüntüleme
Varol
Varol 19 Ocak 13:45

Her zamanki gibi Turkcell ® her zamanki gibi mağduriyet (Superbox)!  Ağustos 2020 tarihinde Turkcell Superbox aldım. Kısa bir süre sonra taşındım. Bu ürünü tak fişe her yerde kullan diye pazarladıkları için yeni taşındığım yerde de kullanmaya devam ettim ancak bağlantı her geçen gün daha da yavaşladı şu an 10 megabit sınırsız paket kullanıyorum ancak artık genelde 2 megabitin altında hizmet alıyorum. 

Problem için müşteri hizmetleri ile görüştüm kullandığım bölgede 4.5G desteği de olduğunu öğrendim. Sorunumun çözülmesini talep ettim adresim farklı olduğu için yardımcı olamayacaklarını söylediler. Taşındım adres değişikliğimi yapın dedim kullandığım pakette adres değişikliği yapmam mümkün değilmiş. Bu aboneliği kapatıp yeniden yapmamı önerdiler ve taahhüt bozacağım için 4 aydır abone olduğum bir ürüne 600TL civarında cayma bedeli yansıyacağını belirttiler. 

Siz adres değişikliği nedeni ile devir edilemeyen bir internet hizmeti gördünüz mü görün Turkcell de var. Bunu tabi klasik olarak abonelik esnasında kimse söylemiyor minik minik sözleşmede bir yerde yazıyordur mutlaka. Ama 100TL daha verip bir üst pakete geçersem adres değişikliği yapabilirmişim:) Turkcell'e abone olursunuz 5 dakika ama herhangi bir sebeple iptal etmek isterseniz ömrünüzden ömür gider bunu fiber vs hizmetlerimi iptal ederken birçok kez yaşadım. (faks çekersiniz, dilekçe yazarsınız, yetmez onay için ararlar açmadınız bir daha ne ararlar ne siz arasanız muhatap bulabilirsiniz, modemi yollarsınız ulaşmadı derler fatura çıkarırlar vs. Tonla rezillik, yaşayanlar biliyordur) 

Büyük firmalarda olması gereken ''müşteri memnuniyeti'' neden Turkcell'de her daim ''müşteri eziyeti'' olarak karşımıza çıkıyor. Sektördeki tarifeleri en pahalı sözde lider firmasınız neden müşterilerinize yaklaşımız bu paraların karşılığı değil gerçekten merak ediyorum. Lütfen anlatın da benimle beraber başkaları da anlasın ona göre davransın bundan sonra.

Eşimde bende Turkcell hattı kullanıyoruz ancak artık tak etti en kısa zamanda Turkcell den aldığım tüm hizmetleri iptal edeceğim bir daha da ne kendim ne yakınlarıma kullandırmayacağım. Yarı fiyatına diğer firmalara geçer en kötü böyle hizmet alırım en azından verdiğim paraya acımam.

Superonline Logo
Superonline19 Ocak 13:47

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 0532 532 0000 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell Superonline

Superonline Logo
Superonline20 Ocak 14:25

Müşterimizin Müşteri Hizmetlerine ilettiği talebine istinaden inceleme yapılmış olup, müşterimize 20.01.2021 tarihinde SMS ile bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell Superonline

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler