Superonline Superbox Ücret Sorunu

Fuat Fuat1 ay önce

Haziran 2019'da T*** portu bölgede bulunmadığı için maalesef Superbox aldık. Engelli olan annem adına bu işlemi yaptık. Bize bu ürün satılırken herhangi bir tah. Olmadığı paket yükseltmelerde üst ve alt paketlere geçişlerde bir ücret söz konusu olmadığı ve yüzde 25 indirimli fatura geleceği söylenildi bayi tarafından. Superbox paketi normal olarak tanımlandı. Daha sonra annemin gerekli evrakları istenildi bizden sisteme girildi ama ne yazık ki hazirandan bu yana ne zaman Turkcell'i arasak bayi bize ne söylediyse %25 kısmı bir tek doğru diğerlerinin bayi tarafından bize yanlış aksettrildiğini ilettiler. İptal de edemiyoruz.

Üst pakete geçelim diyoruz hız bakımından yetersiz olduğu için mevcut paket 125 TL öderken 400 TL gelir diyorlar ilk faturanız. Kısacası benim annem engelli bir T.C. Vatandaşı. D***, t***, d**** üyeliklerimiz herhangi bir taahhüt almazken %40-50 arası indirim yaparken ve haklarımız yasa ile belirtilmişken Turkcell sen kim oluyorsun da müşterini 6 aydır mağdur ediyorsun.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Fuat 1 ay önce

0542 303 55 17 numaralı numaradan bana ulaşabilirsiniz.

Superonline Logo Superonline 1 ay önce

Talebinizle ile ilgili sizi aradık ancak ulaşamadık. Abonelik numaranız hakkında her türlü soru ve görüşleriniz için bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Superonline Logo Superonline 1 ay önce

Konu ile ilgili gerekli tüm incelemeler yapılacak ve müşterimize bilgi verilecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 0532 532 0000 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell Superonline

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler