10 Eylül
#12565400

Superonline Superbox Mağduriyeti

Mayıs ayı içerisinde (bayram tatiline çıkmadan önce) Turkcell Superbox aldım. Aylık 96 TL bedelli bir paket seçtim. Bir bayi cihazı getirdi ve gerekli evrakları alarak ayrıldı. Teslimde yaptığımız testte Superbox çalışmaya başlamıştı. 2 gün sonra Superbox çalışmamaya başladı. Müşteri hizmetlerini aradığımda bayinin gerekli evrakları Turkcell'e' e ulaştırmadığı gerekçesiyle hizmet aktivasyonumun durdurulduğu belirttiler. 2 ay boyunca onlarca aramama rağmen Superbox' ı aktif hale getiremediler. 3. Ayın sonunda (ağustos ayı) Superbox' in iptalini istedim. Bir kod verdiler ve cihazı Borusan Lojistik adresine kargo ile göndermemi istediler. Cihazı belirtilen şekilde iade ettim. Ancak almadığım hizmet için kesilen faturalarıma itiraz ettim. Olumlu veya olumsuz geri dönüş yapılmadığı gibi 96 TL olması gereken faturalar her ay 200-210 TL civarında geldi. İade sonrası ise Superbox kurulum bedeli adı altında 118 TL ve Superbox kampanya iptal adı altında ise 99,10 TL tarafıma fatura edildi. Kendi hataları sebebi ile mağdur edildim. Mağduriyetimin giderilmemesi durumunda; gereği, hak ettiği şekilde, şirketim tarafından yapılacaktır.

Kazım Kazım 2.993 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Superonline Temsilcisi13 Eylül

    Değerli Müşterimiz, 91334546 numaralı talebinizle ilgili işleminiz devam etmektedir. Aciliyeti ilgili birime iletilmiştir. Sonuçlandığında tarafınıza yeniden bilgilendirme yapilacaktir. İyigunler dileriz. Turkcell Superonline.

  • Superonline Temsilcisi10 Eylül

    Konu ile ilgili gerekli tüm incelemeler yapılacak ve müşterimize bilgi verilecektir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell Superonline

Ziyaretçi Yorumları