Superonline  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Kenan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

Superonline Superbox Altyapı Sorunu!

675görüntüleme
Kenan
Kenan 26 Kasım 2020 00:28

Öncelikle 172 TL bir ücretle 10mbps kotasız paket aldım. Kurulum adresi dışında kullanıyorum ve internet hızımın kurulum adresi dışında hız düşüklüğü yaşayacağımı da biliyorum ama ne yazık ki hiçbir şekilde doğru düzgün internet kullanamıyorum. Yeri geliyor download 0.30lara kadar düşüyor yeri geliyor komple internet bağlantısı kopuyor. 

Müşteri hizmetlerini her gün aksatmadan arıyorum, bu durumla ilgili bana dedikleri şey, kurulum adresi dışında olduğunuz için arıza kaydı açamıyoruz. Sorun da burada başlıyor ben bu modemi alıp kurulum yapılan adrese götürüp taktığımda sorunsuz bir şekilde çalışıyor müşteri hizmetleri de hız düşüklüğü göremediği yerde arıza kaydı açamıyorlar yani anlayacağınız ne evde arıza kaydı oluşturabiliyorum ne de kurulum adresinde ve kurulum adresi ile kullandığım yer arasındaki mesafe 5 dakika anlamıyorum bu cihazı ben mobil olduğu için aldım zaten ama sen diyorsun ki kurulum adresi dışındaki sorunlara bir şey yapamıyorum bu ne saçma bir olay. 

Ha bir de alt yapi desteklemiyor olabilir lafı var ya madem altyapı ile sorun var alt yapıyı ben kurmayacağım sonuçta gelip Turkcell'in kurması gerekiyor. Onunla ilgili bir işlem başlatın diyorum. O da yok. Her müşteri hizmetleri ile görüşme yaptığımda bir res işlemi haricinde bir şey olmuyor, o da bir şeye yaramıyor zaten.

Anlayacağınız Turkcell gibi büyük bir marka böyle bir sorunda hiçbir yapıcı çözüm önerisi ile gelmiyor. Ama her ay faturaya 172 TL yazmayı biliyor. Bu sorunu çözeceklerini de zannetmiyorum. 5 ay kaldı taahhüdümün sona ermesine, onu iple çekiyorum. Buradan yetkililere de sesleniyorum. Madem sadece kurulum yapılan yerde ilgileneceksiniz, mobil diye satmayın şu cihazı insanlara.

Superonline Logo
Superonline26 Kasım 2020 07:52

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 0532 532 0000 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell Superonline

Kenan
Kenan02 Aralık 2020 21:20

Yazdığım şikayeti okumadığınız ortada müşteri hizmetleri ile her gün görüştüğümü bir sonuç alamadığımı yazdım siz hâlâ müşteri hizmetleri numarasını atıp buradan ulaşabilirsiniz diyorsunuz. Bana çözüm üretmek yerine bu tarz geçiştirme mesajlarla karşılık veriyorsunuz. Bu da sizin müşterilerinize verdiğiniz değeri gösterir.

Superonline Logo
Superonline08 Aralık 2020 14:10

Talebinizle ile ilgili sizi aradık ancak ulaşamadık. Abonelik numaranız hakkında her türlü soru ve görüşleriniz için bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell Superonline

Kenan
Kenan10 Aralık 2020 03:24

Bana herhangi bir arama gelmedi tüm gün telefonum açıktı

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler