sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Superonline Sorun Düzeltilmeden Şikayetin Kapatılması

Muhammed Muhammed6 gün önce

2 haftadır internet sorunum var ve halen çözüm yapılmış değil. 3. Şikayeti açışım. Sorun giderilmeden şikayeti kapatılıp tarafıma mesaj atılması ve şikayet sürecinin tekrarlanması. Müşteri hizmetleri ile her gün görüşüyorum. Aynı şeyi dinlemekten sıkıldım artık. Hızlandırdık diye. 2. Şikayetimden sonra 8 gün beklemişim. Şikayetim kapatılıyor ama sorun giderildi diye mesaj atılıyor ama hala aynı sorun. Ben tekrar 10 gün beklemek istemiyorum. Tüketici heyetine şikayette bulundum. Müşteri hizmetleriniz insanları oyalamaktan başka bir şey yapmıyor 1 saat boşa bekletti telefonda. 4 günlük bayram tatiline giriyoruz ve sokağa çıkma yasağı var evde internet yok. Her aradığımda yok 4 GB internet verelim yok faturanızda indirim yapalım. Benim hattım Turkcell değil boşa vermeyin. Bu izin sürecinde internetsiz geçecek zamanı nasıl telafi edeceksiniz faturayla hediye internetle olacak değil. Bu sorunun yarın çözülmesini istiyorum en geç. Tüketici heyetine zaten gerekli şikayette bulundum. Sizle çözemiyoruz madem. Her gün aramaktan bıktım usandım artık.

Cevaplar

profile-icon Muhammed 1 gün önce

Yyyyyy

Superonline Logo Superonline 2 gün önce

Müşterimizin Müşteri Hizmetlerine ilettiği talebine istinaden inceleme yapılmış olup, müşterimize 25.05.2020 tarihinde SMS ile bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell Superonline

profile-icon Muhammed 3 gün önce

Adamla dalga geçiyorsunuz sanırım. Her aradığım müşteri temsilcisi şikayet kaydı açıyor. Öncekiler kapatılmış deyip. 15 gündür internet yok. Birbirinizden de haberiniz yok sizin. Çözüm yapılmadan nasıl kapatılıyor bu talepler merak ediyorum. Müşteri temsilciniz gelip kontrol etmişlerdir diyor. Geln yok diyorum, onlar dışarıdan, kutu kontrolü yapıp cihazla ölçüm yapıp, arızalı olduğunu görüp gitmişlerdir deyip talep o yüzden kapatılmıştır diyor. Böyle saçmalık mı olur. İlk defa sizden duyuyorum böyle saçmalığı. Her şikayet kaydı için tekrar tekrar 10 gün beklemek saçmalık. Şu internet sorununu gidermek için hangi yıla gitmemiz gerek acaba merak ediyorum. Ya şu interneti bir an önce yaparsınız ya da kapatın gitsin interneti gerek yok zaten boşuna hem birbirimizi yormamış oluruz. Bıktırdınız artık. 15 günde 15 arıza kaydı açtınız. Yeter artık. Nasıl yapacaksınız yapın çözün bu sorunu bir an önce. Bu kadar ilgisizlik umursamazlık olmaz. Her defasında şikayet kaydımı açılır.

profile-icon Muhammed 6 gün önce

Müşteri hizmetlerinizi her gün arıyorum. Bugün 3 defa görüştüm zaten. Burda bot mesajlarınızın hiçbir önemi yok. VDSL kullanıyorum aylık 125 TL para ödüyorum veremediğiniz hizmetinize zaten.

Superonline Logo Superonline 6 gün önce

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 0532 532 0000 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell Superonline

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler