Superonline  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Superonline Resmen Marka Adı Altında Yanıltma!

1.234görüntüleme
Hanife
Hanife 20 Kasım 2020 07:51

Ve ‪74820663‬ abone numaralı 4. Ay da ilk aboneliği Kayseri Meydan merkez Turkcell bayiden ev interneti Superonline ADSL kullanıcısı mağdur mu mağdur müşterinizim. Benim şikayetim evimin alt yapısında fiber bulunmadığı için ve bina içerisinde K***** kutusu olduğu halde daha bilindik ve hızlı diye ADSL olan Türk Telekom altyapısı daha hızlı diye Superonline tercih ettim. Çok yanlış yaptığımın farkına yaşayarak gördüm. Hemen anlatayım çünkü bunu kurulduğu andan itibaren telefon görüşmelerimden kayıtları vardır. Dinlemeniz mümkün artık neredeyse uçağa binip genel müdürlüğümüze gelecek oldum.

O kadar yani bir değil iki değil üç sıkıntı hangisini sayayım artık bu mailde e yaramazsa gerekli mercilere gideceğim. Normalde iyi sabrettim, zaten hastalık pandemi süreci işsizlik dönemimde hiç kaldıramıyorum borç bulup faturalarımı ödüyorum. Çocuğum dersten geri kalacak hoş katılabildiği de söylenemez. Ben ses kaydı vermekten yoruldum. Hele bir de yazayım dedim ama istediğim sonuç olacağını düşünerek yazıyorum. Şimdi tam tarih yazarım şu an yanımda yok. Mart bitimi nisan başı diye hatırlıyorum. Ev internetimi başvurdum. Geldi saha arkadaşları sağ olsun kurulumu yaptılar. Sözleşme taahhüt ne gerekiyorsa imzalandı. I 24 ay 16 bit hızında kablosuz ADSL ayda 99.9 dı kampanyalı kullanmaya başladım. Aslında başlamadım. Daha ilk iki günde 18 20 kopma yaşandı telefon kayıtları var dinlersiniz. Taleplerin bulunuyor. Teknik servis geldi 50 TL ek para vereceğim daha işlem yapacak olursa Turkcell arkadaş baktı. Binaya kadar Türk Telekom hattında sorun olmadığı bina içerisindeki telefon hattında kopukluk olduğunu söyledi. Yapmaya gelince elektrikçi çağırabileceğim söylendi. Hem aylık 100 lük 24 ay abonelik yaptıracağım bir de ‪150 200‬ ekstra dışarı elektrikçi parası vereceğim.

İlk defa sizde gördüm v***, t***, t*** hiç birinde böyle bir uygulama görmedim. Ben kiracı insanım bina eski ise benim suçum ne Türk Telekom'la çalışmıyor mu koca Turkcell işsiz benden de Fakir değil halledemediler. O sorun ev sahibine aitmiş. Ben elektrikçi getirecek te isem neden en iyisi Türkiye'nin en iyisi diye Superonline alayım. 2400 para ödeyim gerçi fazlasını ödedim de bu sorunumu çözemesin o zaman iyi güçlü zengin olmanız hep bundan kaynaklı. Neyse bu sorun öyle kopa bağlana devam etti çünkü benim imkanım olmadı hiçbir zaman elektrikçi getirmeye. Bitmedi daha bir gün müşteri hizmetlerinden bir bayan aradı kampanya olduğunu Reeder ta.

Gelişme
Gelişme

20 Kasım 2020 08:01

110 TL olacak olan faturanız 100.30 kr. Tan olsun dedi geçmiş olan fatura ve tablet gecikmesini halledelim dedi hatta bana 2 defa faturasını yatırdığım Reeder tablet kampanyasının bittiğini aynı fiyata Alcatel kampanyası başladığını ama ona geçirelim yine 100.30 kr. Ödemeye başlayın dedi işin garibi 24 aylık aboneliğim 19 aya düşeceği yere durmadan yenileniyor yerimde sayıyorum... Dedim hayır ben Reeder kampanyasına giriş yaptırıldım iznim olmadan o tabletin parasını ödedim onu isterim Reeder nere Alcatel neresi mağazalarınızda satılıyor neden mağdur ediyorsunuz beni anlamadım yoksa kablolu İnternete geçeyim varsa öyle bir imkan dedim 89 u kabloluya geçiş var dedi tabi yeni kurulum olacak taahhüt vs önemli değil tabletten geçtim faturamda düşüyor sonuçta adres bilgimi girip açamadığı için sistemde ben kaydınızı oluşturayım adres bilgilerinizi girip dedi size dönüş yapayım dedi ya kabloluya geçiş ya da tablet kampanya ama rakam düşük olacaktı ne arayan var ne soran yine kayıtlar var bunun üzerine birkaç defa görüşmelerim var bu faturayı da bekleyelim dedik en son ki görüştüğüm müşteri hizmetlisi ile 8. Ayda yaptığım için belki yansıtılmaz bu ayki faturaya dedik ama yine aynı gelirse email atmamı söyledi detaylı bu yüzden yazdım 110 TL yine faturam ve tablet yok gelmedi kopma şikayeti devam etmekte hatta şimdi çözüm merkezimi bilmiyorum bu son şansımı deniyorum şimdi talebim benim başlatmış olduğunuz tek abone numarası üstünden kampanya geçiş taahhüt sözleşme olmayan aboneliğin iptali istiyorum hiçbir şekilde taahhüt ücreti kesilmeden simdi bana bedava tablette verseniz 50 TL kampanya deseniz Turkcell Superonline hayır diyorum. Ayrıca ödemiş olduğum fazla ücretlerimin adıma iadesini talep ediyorum bunların hepsinin sistemde bir kayıtları vardır talep etme hakkında sahibim tüketici hakimiyetine gitsem haklı. Çıkarım tabi dijital operatörümde ki fatura ve kampanya ismim silindiği gibi olur diye düşünüyorum ve bunu mağduriyetimi gidermek sizin elinizde bunu yapan bayii Konya siz bulacaksınız müşteri temsilcileri nereden bilemem 2 erkek 1 bayan tarihlerden bulmak size kalmış ilgilenirseniz sevinirim saygılar.

20 Kasım 2020 07:55

Abonelik bir kez dada ilk Reeder kampanyasına geçildiğinde abonelik başlatılmış 23 aylıkken 24 ten Reeder kampanyası 16 bit sınırsız vs vs bu bir onun faturasını ödedim 110 Sonra bir de haziran faturası ya da temmuz faturam 211 TL iki fatura ödedim yine Reeder vs vs yazan ben onay telefonu beklerken abonelik üyelik ayım düşeceğine sürekli yenilenen bir kampanyan geçişleri onayım imzam hiçbişeyim olmadan. Taahhüt yenileniyor benim elimde bir tablet yok, taahhüt sözleşmesi, yok imzalı ve şu tarih olmuş 09.09.2020 bana yine 110 TL fatura geliyor elimde bir tablet bile yok onu da geçtim diyeyim geçmedimde Reeder kampanyasına ödeme yaptırıp beni tekrar 8. Ayın 14 ünde Alcatel tablet kampanyasına taahhüt başlatıp 24 aylık başladığım aboneliğim azalacağını gecen ay tekrar 24 aydan başlatıyorsunuz imzam yok taahhüt yok onayım yok 3 4 fatura ödetip tablet yok hayır ilk Reeder olan tablet kampanyasını Alcatel tablet getiriyoruz diye ni utanmadan telefon açıyor arkadaş imzam yok tableti almamışım aynı tarihten sözleşme başlatabiliyorsunuz demek ki Reeder diye başlatılan kampanyalı kullandığım tarife ismi dijital operatörümde bile değişmiş ve gecen aylarda o kampanya adı altında ödediğim 211 TL'lik faturam silinmiş göremiyorum bu sizin yaptığınız dolandırıcışık değil de nedir 5 6 aylık faturanın ilkini yarım ikinci normal sonrasını Turkcell kafasına göre tarife tarife gezdirip cihaz verme bahanesine soyuyor bizden resmen elimde tablet yok bakın üstüne bastıra bastıra söylüyorum tablet getiriliyordu bana akıllı bir bayiler herhalde Reeder marka yerine biz malız Alcatel tablet gönderiyor Konya bayii bu iPhone kazandınız ama size Nokia yollyoruz aynı faturayı ödeyeceksiniz der gibi... Üçüncü faturadan önce bu sıkıntılar için Müşteri hizmetlerini aradım aramazmıyım ama pardon iptal ettirmek istedim lanet olsun çekmiyor zaten dolandırıcı bir firmayla çalışmaktansa iptal edeyim taahhütte yanar mı yanmaz mı umurumda olmayacaktı talep biriminden bir arkadaş dönüş yaptı tabi abonelik iptali müşteri kaybı önemli arandı hemen yoksa bir kerede değil yarım saatte ancak bağlanıyoruz müşteri hizmetlerine şikayet olunca helede mevzu akşama kadar bekle telefonun ucunda vardiya biter yine sıra gelmez. Arkadaş sağ olsun ilgilendi ama eksiklik var ben sorunumu anlatınca Home office çalışıyor belli bu arada yasaklar yeni yeni kalkıyordu mevzuya gelince arkadaş faturalarımı telafi etmek için iste stokta şu an tablet yoktur gelecektir hem tablet ürün kampanyadan faydalandıralım hem de 110 TL olacak olan

20 Kasım 2020 07:51

Reeder tablet 110 TL 24 ay taahhütle geçip geçmek istemediğimi sordu bakın iyi okuyun dedim ki kayıtlar vardır ismini hatırlamıyorum bayanı insanları yalan yanlış iki kuruş fazla prim kazanacağım diye kafalarına göre kayıt yapamazlar. Ben dedim ki bayana "benim bütçem yetersiz zaten kullanmadığım bir İnternete para ödüyorum, ama kızımın babası (ayrıldığım eşim) le bir konuşayım bu dersler için falan bir tablet almayı düşünüyordu, ben bir görüşeyim eğer faturama destek olurum derseya siz yarın falan arayın ya da ben müşteri hizmetlerini arayım "dedim. Telefondaki vatandaşta tamam sizin başvurunuzu alalımda kaydınız olsun kampanyadan yararlanın dedi. Bende" bakın üstüne bastırarak söylüyorum ben onay falan vermedim önce bir babasıyla konuşayım tamam derse" dedim. Tamam merak etmeyin falan filan o sırada dışarıdayım seslerde vardır, kapattık. 2 veya 3 hafta sora bu kuruluma gelen saha arkadaşı beni aradı ki tabletiniz varmış getiriyorum haydaa ben öyle bir talepte bulunmadım konuşma oldu ama daha eşimle görüşemedim Allah var unuttum gitti ben görüşmeden ona tamam falan diyemem getirmeyin hiç almadıktan sonra ne fatura olur ne taahhüt bildiğim. Tamam ben iptal ettireyim o zaman dedi saha arkadaşı kapattı telefonu (bu arada Konya ekibinden) anlamış değilimde daha birkaç gün sonra eski eşimle konuştuk ben faturana destek çıkarım iste sen kampanya devam ediyorsa dedi bende bayramdan iki üç gün evveldi hatırlıyorum kayıtlara yine bakın aradım 532 li müşteri hattını arkadaş bir erkek yine ismi aklımda değil. Böyle böyle Reeder kampanyasına geçmek istiyorum dedim burda bir başvurunuz olmuş iptal etmişsiniz ( benim hiçbir zaman OAU verip yapmadığım bir başvuru ayrıca faturasını ödediğim bakın). Neyse oluşturalım size onay vermeniz için arkadaşlarımız telefon açacaklar ilk bir iptalim olduğu için mi neyse onay kendilerince vereceklermiş sonra kampanyaya uygun görülürse geçecekmiş baksen bayramdan sonra ararlar dedi arkadaş kapattı bende hemen alınıyor zannediyorum kızıma Bayram hediyesi ederim diye düşünüyorum kafadan neyse tabi 6. Ayda bitti bayrama geçtim bayramdan sonrada aramadı kimse ama hoop 2. Fatura bu arada dijital operatörden bakıyorum abonelik bir kez dada ilk Reeder kampanyasına geçildiğinde abonelik başlatılmış 23 aylıkken 24 ten Reeder kampanyası 16 bit sınırsız vs vs bu bir onun faturasını ödedim 110 Sonra bir de haziran faturası ya da temmuz faturam 211 TL iki fatura ödedim yine Reeder vs vs yazan ben onay telefonu beklerken abonelik üyelik ayım düşeceğine sürekli ye

Superonline Logo
Superonline20 Kasım 2020 07:56

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 0532 532 0000 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell Superonline

Superonline Logo
Superonline26 Kasım 2020 14:49

Talebinizle ile ilgili sizi aradık ancak ulaşamadık. Abonelik numaranız hakkında her türlü soru ve görüşleriniz için bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell Superonline

Hanife
Hanife26 Kasım 2020 14:55

Şu an müsaitim arar mısınız

Hanife
Hanife26 Kasım 2020 14:58

Saat 15:00 te aranabilirmiyim

Hanife
Hanife26 Kasım 2020 21:48

Galiba tekrar arama gibi bir imanınız olmuyor müşterinize neden SMS gönderiliyor müsait saatinizde arayalım diye. Dönüş yapıyoruz arayan soran yok

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler