15 Ocak
#13452949

Superonline Resmen Mağdur Etti!

Superonline müşterisiyim. Dört hafta önce yeni eve taşındım, nakil işlemlerim gerçekleşti. Sonra beni tekrar aradılar, yaşadığınız yerde fiber altyapı var daha hızlı ona geçelim arada fiyat farkı yok dediler.
Gelip yeni modem kurulumu yapıldı, modem Turkcell’in değil T**'ın modemiymiş. Ve ben dört haftadır internete giremiyorum günde en az 20 kez bağlantım gidiyor. Bununla ilgili günde kaç kere telefon Bununla ilgili günde kaç kere telefon konuşması yapıyorum, asla çözüme ulaşmadı. Düzelttik diyorlar eve gelip yapıyorlar 10 dakika sonra aynı şey. Ben bu modemi istemiyorum eskisine dönelim diyorum, onun ekstra ücreti var diyorlar. Resmen kandırıldım. Günlerdir internetim olmadığı için çalışamıyorum telefon faturam kabarık gelecek. Mağdurum.

Dicle Dicle 1.304 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Superonline Temsilcisi17 Ocak

    Talebinizle ile ilgili sizi aradık ancak ulaşamadık. Abonelik numaranız hakkında her türlü soru ve görüşleriniz için bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

  • Superonline Temsilcisi15 Ocak

    Konu ile ilgili gerekli tüm incelemeler yapılacak ve müşterimize bilgi verilecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 0532 532 0000 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell Superonline

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler