Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Superonline Net Online Ecm Bana Farklı Bir Sözleşme İmzalattı

profile
Ahmed
03 Şubat 10:58
1.606

Aralık 2023 yılında Turkcell Superonline ile avukatlık ofisim için aylık 290 liraya, 1 yıl taahhütlü ve 24 Mbps hızında internet hizmeti için anlaşma sağladık. Abone numaram 11939096'dır. Kampanya adı, Turkcell'lere özel yalın VDSL, 24 Mbps'ye kadar hız sunan limitsiz tarifedir. 25 Aralık Pazartesi günü kurulum gerçekleştirildi. Ancak dün itibarıyla 420 lira tutarında bir fatura ile karşılaştım. Turkcell Superonline müşteri hizmetlerini aradığımda, TV+ Pro VDSL kampanyasına kaydolduğum ve bu tarifeye imza attığım bilgisi verildi. Konuyla ilgili olarak farklı bir numara ile yönlendirildim. Bu numara, Bursa'da bulunan Net Online Ecm bayisinin numarasıydı. Ancak bu numarayı aradığımda sürekli olarak genel merkezdeki müşteri hizmetlerine yönlendirildim. Durumu genel merkezdeki müşteri hizmetleri yetkililerine anlattığımda, imzamın bulunduğunu ve herhangi bir işlem yapılamayacağını ifade ettiler. Bazı temsilciler ise Aralık ayında 290 liralık bir paketin olmadığını belirtti. Mesajlarımı kontrol ettiğimde ise böyle bir paketin mevcut olduğunu ve ilgili sözleşmenin tarafıma gönderildiğini fark ettim. İlk telefon görüşmemde 290 liralık paketin 1 yıl boyunca sabit kalıp kalmayacağını sormuştum ve bana fiyatın sabit olacağı söylenmişti. Kurulum için gelen ekip üyelerine de aynı soruyu yönelttim. Kurulum sonrasında bana TV+ hizmetinin olduğunu, kullanmak istemediğimi belirtmeme rağmen 'bedava, al kullan' diyerek zorla bir tablet üzerinden imza attırdılar. TV+ kullanmayacağımı bildikleri halde yeni paket hakkında bilgi vermediler ve yanlış bir sözleşmeye imza atmamı sağladılar. Eğer bu durum kötü niyetle ve başka müşterilere de uygulanıyorsa, bu durum ciddi bir suistimal oluşturur. Müşteri hizmetleri, bayiye hiçbir bilgilendirme yapmayacaklarını ve imzam olduğu için 2 yıllık 420 liralık pakete kaydolduğumu söylediler. Bu firmadan bir hizmet alırken sözleşmelerin dikkatlice okunması gerektiğini hatırlatırım. Turkcell Superonline'ın bu duruma ilişkin herhangi bir işlem yapmaması durumunda Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağımı ve Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na nitelikli suistimal nedeniyle şikayette bulunacağımı bildiririm.

profile profile profile
3 Destek
3 Yorum
Superonline Logo
03 Şubat 10:59 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Talebinizle ilgili inceleme yaparak en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Saygılarımızla, Turkcell Superonline

Ahmed
Ahmed
04 Şubat 15:23

Tarafıma henüz herhangi bir bilgi verilmedi.

Superonline Logo
05 Şubat 11:57

Merhaba Yasir Bey, Talebinizin incelemesi tamamlanarak 04.02.2024 tarihinde müşteri hizmetlerimiz size bilgi vermiştir. Her türlü bilgi ve yardım talebiniz için Turkcell uygulamasını kullanabilirsiniz. • http://turkcell.li/indir Saygılarımızla, Turkcell Superonline

Ahmed
Ahmed
05 Şubat 12:00

Ne bilgisi vermişler tam olarak? Aradığımda hiçbir şey yapamayacağınızı söylüyorsunuz. Bayiyi bari uyarsaydınız keşke ama amaç TV Pro'yu daha fazla insana satabilmek olduğu her yol sizin için mübahmış gibi davranıyorsunuz. Bu yaptığınız dolandırıcılıktan başka bir şey değil.

Ahmed
Ahmed
05 Şubat 12:04

Ben bu TV Pro'yu 25 aralıkta bana zorla verdiklerinden beri bir kere bile kullanmadım. Kutusu kapalı olarak duruyor. Ben müşteri olarak salağım herhalde kullanmadığım bir ürün için sırf Superonline kazansın diye alıyorum. Böyle mi düşünüyorsunuz?

Benzer Şikayetler

Superonline  Paket Kaybı Sözleşme Hatası Ücretli Ekipler Sorun

profile
Süleyman
29 Nisan 2023 13:30
266
2 Yorum
1

Superonline Taahhüt Bittikten Sonra Hizmetin Çok Fahiş Bir Bedelle Devamı

profile
Cem
08 Nisan 19:22
240
1

Turkcell İnternet Abonelik Sorunu

profile
Nazmi
18 Mart 06:04
442
Turkcell İnternet Abonelik Sorunu
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

3 Yorum

Hazal
Hazal

Aynı benzer şeyleri ben de yaşadım. Lütfen benim şikayetimi de destekler misiniz? Birazdan paylaşacağım. Destek için şimdiden teşekkürler. Kötü tecrübe için geçmiş olsun.

Ertuğ
Ertuğ

Bana da telefon ile arayıp internet taahhüdümün biteceğini yeni yıl ile birlikte fiyatların artacağını o nedenle istersem yeni yıla girmeden ve taahhüdümün bitimine iki ay kala kasım 2023 tarihinde içerisinde TV+olan paketi 450 TL'ye satmaya çalıştılar. Hali hazırda internete ev telefonu hattı ile Standart VDSL kullanıcısı idim ve daha sonra görüştüğüm müşteri temsilcisine telefonu kapattırmak istediğimi ancak telefonu kapatırsam internetimin de kesileceğini biliyordum ve temsilciyi bu konuda uyardım. Sonuç olarak bana aynı tarihlerde ilk altı ay 280 TL ikinci altı ay 300 TL olmak kaydıyla Yalın VDSL'e geçiş yapabileceğimi herhangi bir kesinti yaşamayacağım söylenmişti. Ben böyle bir mağduriyet yaşadım ve ses kaydı almıştım. Doğal olarak 1 ay gibi bir sürede haklı olduğum tespit edildi ve Superonline tarafından gereken işlem yapıldı. İspat çok önemli. Ses kaydı alın ve itiraz edin. Size dayatılan anlatılan sözleşme ve paket bilgilerini iyi dinleyin, okuyun öyle imzalayın. Aksi halde hakkınızı alamazsınız.

Hazal
Hazal

Sizinki çözüme ulaştı mı? Benimkini halen ısrarla inkar ederek mağdur ediyorlar. Ben de tüm yasal haklarımı kullanarak başka bir şirketten hizmet almayı düşüneceğim. Ortada bariz bir şekilde aldatma, yalan suçu var, ısrarla yok diyorlar. Aldatma, yanıltma vb. Şeyler nitelikli suç grubuna girer ve bu kadar basittir.

Benzer Şikayet Yaz