Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Superonline Müşteriyi Porttan Atıp Para Talep Ediyor

profile
02 Haziran
383

Turkcell Superonline'dan taahhütsüz internet paketi satın aldık. Konya'nın göbeğinde fiber altyapısına uygun bir binada kurulumu yapıldı. 360 TL kurulum ücreti alındı. İnternet teknisyen tarafından kuruldu ve bir gün çalıştı. Ancak ertesi gün veya 2. Gün çalışmadı. Arıza kaydı oluşturduk ve 48 saat boyunca internet hizmeti alamadık. Teknisyen geldi ve eve ® çıkıp modemi kontrol etmeden bina girişindeki porttan kablomuzu çıkarttı ve habersizce gitti. Sorun devam etti ve tekrar aradığımızda bize porttan çıkarıldığımız ve kablonuza elemanımızın ismini yazdığı söylendi. Tekrar sisteme almak için 250 TL ödememiz gerektiği belirtildi. Böyle müşteriye sürekli para harcatma zihniyetinde bir firmadan ilk kez hizmet aldım. 

Superonline Müşteriyi Porttan Atıp Para Talep Ediyor

Gelişme
Gelişme

13 Haziran 22:22

Turkcell Superonline, 14 Mayıs 2023'ten beri aboneliğimizi sisteme bağlayamadı. Türk Telekom altyapısı ile hizmet veren bir şirket olmasına rağmen aralarındaki diyalog kopuk bu da günlerce internetsiz kalmamıza sebep oldu. Sahadaki kısıtlı teknik eleman sayısıyla hem 1 aydır hizmet alamadık, internet bazlı işlerimizi yetiştiremedik hem de 360 TL kurulum ücretini sunmadıkları hizmet adına tahsil ediyor. Yarın tam 1 ay olacak çalışmayan internetleri için elektrikçi çağırıp tamir ettirmemiz istendi bizden, 350 TL'ye eve gelen elektrikçi sinyal olmadığı için hiçbir şey yapamadan gitti. Turkcell'in kendi gelen teknisyeni tornavida oynatamadan adresimizden ayrıldı. Yeni modem alıp denedik ola ki modem kaynaklıdır diye alakası bile yokmuş. Başka firmaların yarım günde teslim ettiği basit bir internet hizmeti için 1000 liralık olduk cebimizden. Asla çalışmayan bir internet ve çözüm sunamamış bir firma ile baş başayız. Acilen abone iptalimiz gerçekleştirilmez ve zarar tazminimiz yapılmazsa gerekli mercilere şikayet başvurusunda bulunacağız ve konunun takipçisi olacağız. Konya Merkez'de yaşayan hiçbir vatandaşa bu teknik/hizmet kalitesiyle katiyen Turkcell Superonline'dan internet satın almasını önermiyoruz. Mağdur olmanız garanti, lütfen diğer firmaları değerlendirin. Para ve zamanınız çöp olmasın.

Ek
13 Haziran 17:24

Turkcell Superonline, 14 Mayıs 2023 den beri aboneliğimizi sisteme bağlayamadı. Türk Telekom altyapısı ile hizmet veren bir şirket olmasına rağmen aralarındaki diyalog kopuk bu da günlerce internetsiz kalmamıza sebep oldu.

Sahadaki kısıtlı teknik eleman sayısıyla hem 1 aydır hizmet alamadık, internet bazlı işlerimizi yetiştiremedik hem de 360 TL kurulum ücretini sunmadıkları hizmet adına tahsil ediyor bizden ilgili firma.

Yarın tam 1 ay olacak çalışmayan internetleri için Elektrikçi çağırıp tamir ettirmemiz istendi bizden, 350 TL'ye eve gelen Elektrikçi sinyal olmadığı için hiçbir şey yapamadan gitti. Turkcell'in kendi gelen teknisyeni tornavida oynatamadan adresimizden ayrıldı. Yeni modem alıp denedik ola ki modem kaynaklıdır diye alakası bile yokmuş. Başka firmaların yarım günde teslim ettiği basit bir internet hizmeti için 1000 liralık olduk cebimizden.

Asla çalışmayan bir internet ve çözüm sunamamış bir firma ile baş başayız. Acilen abone iptalimiz gerçekleştirilmez ve zarar tazminimiz yapılmazsa gerekli mercilere şikayet başvurusunda bulunacağız ve konunun takipçisi olacağız. Konya Merkez'de yaşayan hiçbir vatandaşa bu teknik/hizmet kalitesiyle katiyen Turkcell Superonline'dan internet satın almasını önermiyoruz. Mağdur olmanız garanti, lütfen diğer firmaları değerlendirin. Para ve zamanınız çöp olmasın

Superonline Logo
02 Haziran 15:55

Değerli Müşterimiz, Talebinizle ilgili inceleme yaparak en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Saygılarımızla, Turkcell Superonline

Superonline Logo
05 Haziran 17:02
Ayse
08 Haziran 10:36

05.06.2023 saat 16.51 de Zeliha hanim tarafından ulaşıldı. Şikayet teyit edildi Konya'daki bayi ile görüşülüp bana dönüş yapılacağı söylendi ama herhangi bir geri dönüş yok! Ve sorun çözümlenmeden devam etmekte.

Ayse
18 Haziran 01:55

Bize ulasan müşteri temsilciniz telefonda yasanan aksaklıklar için özür dileyip, hiçbir ücret talep edilmeden internetimizin kapatılacağı sözünü vererek telefonu kapattı (ücret konusunda: kurulamayan bir internet hizmeti için özellikle de kurulum ücreti talep edilmeyeceğini defalarca kendisine teyit ettirerek emin olmak istedik). Bizi fesih bölümünden arayacaklarını ve sadece modemi almak için 1 hafta içinde gelineceğini söyledi. Sonrasında fesih bolumuden bizi arayan kisi ise Ertan bey'in söyledikleriyle alakası olmayan şeyler söyleyip sanki fesih bize Turkcell tarafından teklif edilmemiste, durduk yere vız keyfi kararlaştırmışız gibi işlem yaptı. Gerçekten yıldık, birbirinden habersiz çalışan müşteri temsilcileri, herkese aynı konuyu defalarca anlatma çabamız, müşterisiyle alakasız sadece para alma odaklı bir firmayla olan mücadelemiz devam etmekte. Haftalardır koca Turkcell'in bu sorunu nasıl çözemediğine şahit olmaya devam ediyoruz. Dediğimiz gibi sabri ve sokağa atacak parsı olmayanlar lütfen diğer internet sağlayıcı firmaları tercih etsinler!

Benzer Şikayetler

Superonline Fiber Altyapı Mağduriyet

profile
12 Mayıs
168

Merhaba, bundan 2 hafta önce Turkcell Superonline sayfasına girip adresinizde fiber altyapı var mı seçeneğiyle kontrol ettirdim. Altyapınız var diye göründü ona istinaden başvuru için numaramı siteye bıraktım dönüş yapıldı. Adres bilgilerimden fiber online teyidi alındı size 2 gün içinde internetini...

1 Destek
1

Superonline Turkcell Fiber İnternet Altyapı Problemi

profile
24 Kasım 2022
1.116

Turkcell Superonline fiber kullanıcısıyım evimi taşıdım. Taşınma işlemleri için 4 kere falan görüşme yaptım. İlk 3 görüşmede fiber altyapı olmadığı için ADSL / VDSL bağlatma şansım olduğunu söylediler. Turkcell'den memnun olduğum için fiyat almak istedim. İlk görüşmemde çok normal fiyatlar verirlerk...

Superonline Diğer Hizmet Ücreti Saçmalığı

profile
23 Ekim 2022
611

3 aydır Turkcell Superonline ev interneti kullanıyorum. O kadar memnun değilim ki. 35mps hızda sınırsız internet kampanyası almıştım VDSL di. Sonra fiber altyapı geldi diye yalandan yere beni defalarca taciz ettiler kabul ettim. Altyapı falan da gelmemiş. Bir de fibere geçiş yapıldı diyerek 3 gün in...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Superonline Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 4 sa 54 dk
Benzer Şikayet Yaz