3 g
Yorum Yap
#11856113

Superonline Mağdur Etti!

Superonline firmasından satın aldığım toplam toplam 6 adet ürün ile ilgili yaşadığım sıkıntıları yazacağım.
1- Son bir ayda bölgemizde 2 defa uzun süreli kesintilerin olduğu ve bunun en az 2 gün sürdü. İş yerimizde kullandığımız web tabanlı uygulamalara giremedik. Maddi manevi kayıplarımız oldu.


2- Taahhütlerimizin bitmesinin akabinde kullanmış olduğumuz (ürün. 1: fiber+Turkcell TV 130 TL - ürün 2: fiber+ Turkcell Tv 110,00 TL) ürünlere ödemiş olduğumuz faturalar yükseldi. Bunun üzerine tarife ve kampanyaya dahil etmek istediğim. Ancak Antalya Superonline yetkili bayii, ürünler için kampanya detaylarına giremiyorum. Siz gidin biz size birini yönlendirelim dediler. Ancak işler bu saatten sonra dahada karıştı.


3- Gelen yetkili bize üyeliklerimizin kapatılarak yeniden açılması gerektiğini ancak o şekilde kampanyalı giriş yapabileceğimizi söyledi. Superonline firmasının eski çalışanı olmadığımız için firma yetkilisi ne dediyse kabul ettik ve sadece tarifelerimizi belirledik. Sözleşmelerimizi yaptık.


4- Firma yetkilileri her iki adresimizde ki modemleri söktü ve yenilerini taktı. Bu süreçten sonra yaklaşık 10 gündür şirketimize ait sabit hattımız çalışmıyor. Defalarca aramamıza, buranın kurumsal üyelikten anlaşılacağı üzere iş yeri olduğunu söylememize rağmen her defasında sizden özür dileriz, sizi anlıyoruz, derhal çözülmesi için acil notu düşüyoruz gibi kurumsal ağızlar yapıldı ve sorunum hala çözülmedi.


5- Üyeliği sonlandırmadan önce aboneliğimiz (Akç... Ltd. Şti) Firmamız adına kayıtlı idi ve bu süreçte taahhüt verdiğimiz ve bu taahhütten 1 ay geçmeden caydığımız ve yine aynı (Akç... Ltd. Şti) adına yeni abonelik aldığımız için 235 TL cayma bedeli yansıtıldı. Sadece müşteri numaram değişti diye neden cayma bedeli ödüyorum. Ben caymadım hala aynı ürünleri kullanıyorum.


Özetle adreslerimiz ile ilgili fimanın yaptığı hatalar, toplamda 12-13 gün telefonumuzun kapalı kalması ve kapalı kalmaya devam etmesi, Wi-Fi adlarımızın ve isimlerinin kendiliğinden değişmesi haksız yere cayma bedeli alınması gibi bir çok sorun var. Superonline müşterisi olmadan önce özellikle kurumsal firmalar sabit hattınız bir gün kapanabilir ve bütün maktu geçmişiniz silinebilir.

Emrah Emrah 240 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Superonline Temsilcisi18 s

    Müşterimizin Müşteri Hizmetlerine ilettiği talebine istinaden inceleme yapılmış olup, müşterimize 20.04.2019 tarihinde SMS ile bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell Superonline

  • Superonline Temsilcisi3 g

    Konu ile ilgili gerekli tüm incelemeler yapılacak ve müşterimize bilgi verilecektir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell Superonline

Ziyaretçi Yorumları