07 Eylül 2016
Yorum Yap
#6398074

Superonline Kullanmadığım Ayın Faturasını Ödüyorum!

Ayda 63 lira şeklinde sınırsız internet taahhütüm vardı fakat bir türlü 63 lira ödeyemedim 80'lerde geziyor o faturalar.
Taşındım, internet naklinde yardımcı olacak tek bir çalışanları yok. İnterneti bağlayamıyorum. Bir ay modem prize bile takılmadı. O ayın ücretini istiyorlar benden. Bin tane problemim var şu firmayla yardımcı olan tek bir Allah'ın kulu yok. Müşteri hizmetlerine şikayet kaydı oluşturmaktan bıktım çünkü zaten hepsi farklı bir şey söylüyor. Yüz yüze görüşüp yardım alabileceğimiz tek bir çalışanlar, bayileri yok. Böyle olur mu? Bu firma müşterilerine telefonda sinir krizi geçirten bir firma. Yazarken titriyorum artık. Taahhütüme de yazıklar olsun hayatımda hiç bu kadar saf yerine konmamıştım.

Tuğba 55 Okunma

Cevaplar

  • Superonline Temsilcisi09 Eylül 2016

    Şikayetinizin çözümü için sizi gün içerisinde aradık ancak ulaşamadık. Aranmak istediğiniz özel bir saat var ise www.sikayetvar.com sitesi üzerinden belirtebilirsiniz.

  • Superonline Temsilcisi07 Eylül 2016

    Konu ile ilgili gerekli tüm incelemeler yapılacak ve müşterimize telefonla bilgi verilecektir. Turkcell Superonline ile ilgili her türlü soru ve talebinizi, 0532 532 00 00 numaradan arayarak veya [email protected] adresine e-posta göndererek müşteri hizmetlerimizle paylaşabilirsiniz. Saygılarımızla, TURKCELL SUPERONLINE

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler