1 g
Yorum Yap
#11856242

Superonline İnternet Nakil Talebi

Superonline ışık hızında fiber 24 Mbps internet kampanyası kullanıcısıyım. İl değişikliğinden dolayı internet paketimi taşımak istiyorum. Maalesef yeni adresimde fiber altyapısı bulunmamakta ve ADSL paketlere taşıma yapabileceğim bilgisi verildi. Ve çözümsüzlüğümüz bu noktada başladı.


1. mevcut fiber internet ücretlendirmem 54,60 TL. ADSL pakete geçişimde daha düşük hızlar ve teknoloji için 89 ve 99 TL ücret talep ediliyor. Mevcut tarifemin üzerine yüzde 60 üstü fiyat farkı demek oluyor.
2. farklı internet sağlayıcılar 99 TL'ye fiber altyapı sunuyor ki mevcut internet sağlayıcımın verdiği fiyat hiç tatmin edici olmuyor.


Superonline ile yaptığım tüm yazışmalarda çözüm arayışlarım çözümsüz kalmakta. Karşılıklı olarak Superonline'de kalma ve sabit fiyat taahhütlerimiz gereği talebim ya ADSL paketleri için uygun fiyat verilmesi ya da cayma bedelinde muafiyet olması, firma ise her seferinde iptal için gerekli evrakların tamamlanmasını bildirmekte. Benim talebimin netliğe kavuşmadan devam mı tamam mı diyemeden herhangi bir prosedüre başlamam anlamsız olmaktadır. Ya nakil prosedürünü ya da iptal başvuru prosedürüne başvuracağım. Bilgilendirme, kullanıcı kaybetmeme adına hiçbir aksiyon alınmamasını hayretler içerisinde izlemekteyim. Artık Superonline beni kandırma yoluna başvurduğundan eminim. İptal başvuru prosedürünü işleme koyarak kendi altyapısız oluşlarını cayma bedelini (451 TL) zorunlu olarak alarak taçlandırmak istedikleri konusunda hiç tereddüt etmiyorum.


Tekrar belirtmekte fayda görüyorum firmadan fiber altyapı tesis edilmesini değil ADSL fiyatlandırmada yardım edilmesi ve bilgilendirmenin veya fiber altyapı sağlayamadıklarından dolayı üyeliğimin sonlandırılmasıyla doğacak cayma bedelinde gerekli muafiyetlerin sağlanması konusunda gerekli bilgilendirmenin sözlü ve yazılı olarak bildirilmesini talep ediyorum. SMS göndererek iptal için şu evrakları şu iletişim kanalıyla gönderiniz sabit metinlerini görmekten sıkıldım artık. Reklamlarda verilen güvenin, mükemmel hizmet ve geniş hizmet ağı anlayışının gerçek hayata tahsisini görmek en büyük arzumdur.

Mehmet Mehmet 195 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Mehmet1 g

    Talep ve şikayetlerim ile yaptığım görüşmelerde çağrı elemanlarınız bu konuda yardımcı olamayacaklarını, yetkileri dışında olduğunu belirterek [email protected] adresine mail ile dönüş yaptığım takdirde benim sorunuma çözüm üreteceklerini belirtmişler idi. Bu sebeple cevap mesajınızda verdiğiniz telefon numarası çözüm üretememektedir. Teşekkür ederim.

  • Superonline Temsilcisi1 g

    Konu ile ilgili gerekli tüm incelemeler yapılacak ve müşterimize bilgi verilecektir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell Superonline

Ziyaretçi Yorumları