Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
3

Superonline Firması 5 Gündür İnternet Sinyali Sağlamamakta

Atalay
14 Mayıs 21:19
500
Atalay'ın Teşekkür Mesajı
“Saha ekibinden görevli gelip teknik sorunu giderdi, arızanın kaynağını aktardı ve meseleyi gayet iyi şekilde çözdü. Lakin bütün bu süreçteki problem en baştaki iletişim eksikliğinden kaynaklanıyor. Müşteri temsilciliğinin saha ile daha verimli bir koordinasyon ve yönlendirme düzenlemesi şart, bu durumdaki birçok insan için çok daha hızlı çözülebilecek şeyler haftalar alıyor. Umarım operasyon tarafı bu olup bitenlerden bir ders çıkarır. Teşekkürler...”

11.05.2024 tarihinde Superonline 200 MBPS Fiber internet bağlantımın kesilmesi ve modemden sürekli kırmızı ışık yanması sonucunda Superonline müşteri hizmetlerini aradım. Telesekreter aracılığıyla binamdan veya hanemden kaynaklanan bir arıza olduğu belirtildi ve eve ekip gönderileceği söylendi. Ancak, kimse benimle iletişime geçmedi. Pazartesi günü için teknik ekibin gelmesini talep ettim. Bir çağrı merkezi çalışanı olarak Cuma gününden beri kendi mobil verimi kullanmak zorunda kalmam nedeniyle büyük mağduriyet yaşadım ve durumun düzeltilmesini istedim. Teknik ekipten bir kişi gelerek apartmana sinyalin ulaşmadığını ve altyapı ekibinin bilgilendirileceğini, gerekli düzeltmelerin yapılacağını söyledi. Ancak, yine gün boyunca internetim olmadı. 14.05.2024 tarihinde müşteri temsilcisiyle yaptığım görüşmede de altyapı ekibinin benimle iletişime geçeceği belirtilmiş ve durumun aciliyeti defalarca vurgulanmış olmasına rağmen mağduriyetim devam etti.

Superonline, maalesef beni hayal kırıklığına uğrattı. Uzun süre hem Superbox kullanıcısıydım hem de yaklaşık 10 aydır bu internet hizmetini kullanıyordum. Daha önce hiçbir sorun yaşamamışken, son haftalarda yaşadıklarım beni bu hizmeti almış olmaktan pişman etti. Taahhüdümün üç ay sonra sona erecek olması ve yaşadığım sorunlar göz önünde bulundurulduğunda, gelecekte sizinle çalışamayacağımı her geçen gün daha net anlıyorum. Sorun hakkında çözüm sunulmuyor, günlerdir 'ekip ulaşacak', 'aciliyet hakkında not ekledim' denilerek oyalanıyorum. 2024 yılında 5 gün boyunca müşterisine hizmet sağlayamayan bir firma için fazlasıyla sabır gösterdiğimi düşünüyorum ve çevreme bu hizmeti almamaları yönünde tavsiyelerde bulunmaya devam edeceğim.

Superonline Firması 5 Gündür İnternet Sinyali Sağlamamakta
14 Mayıs 21:21 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Talebinizle ilgili inceleme yaparak en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Saygılarımızla, Turkcell Superonline

Atalay
14 Mayıs 21:38

Maalesef müşteri hizmetleri tarafını öne sürerek otomatik cevaplar yahut şikayet takibi yapmak yeterli değil, arıza kaydım ve eklediğim notlar zaten sizlerde fazlasıyla mevcut, direkt olarak beni saha ekibiyle konuştursanız ve kendileri de gelip ilgilense konu çözülmek için beş gün beklemeyecek, şikayetim devam etmektedir.

15 Mayıs 09:49

Merhaba Atalay Bey, Müşteri hizmetlerimize ilettiğiniz talebinizi dikkatle takip ediyoruz. Sonuçlandığında ekiplerimiz tarafından bilgi verilecektir. Saygılarımızla, Turkcell Superonline

Atalay
15 Mayıs 09:54

Altı gün oldu, oyalanmaktan başka bir şey yapıldığını görememekteyim maalesef. Bütün işim ve düzenimin de internetle yakından ilişkisi olduğunu defalarca aktarmama, belirtmeme ve ısrarla sorunun çözülmediğini aktarmama rağmen böyle otomatik cevaplar görmek gerçekten sizlere yakışmıyor. Şikayetim devam etmektedir.

Atalay
15 Mayıs 18:23

Maalesef hiçbir gelişme yok, yalnızca randevu oluşturulduğu ve çağrı beklemem gerektiği söyleniyor fakat iletişim kanalları (mesaj, arama, mail) Superonline tarafından asla kullanılmıyor. Ayrıca bugün de müşteri temsilciliğine bağlanmakta önceki günlere kıyasla anlamlı bir şekilde zorluk çektim, müşterinin dönütlerinin daha da önem kazandığı bir noktada bu iletişimin daha da zorlaştırılması gerçekten denecek başka bir şey bırakmıyor.

Atalay
15 Mayıs 19:30

#internetkesintisi

Atalay
16 Mayıs 15:19

Şikayetime dair talep hala çözüme ulaştırılmamıştır. İnternete hala bağlanamamaktayım. Günlerdir saha ekiplerinin randevu kaydı girdiği ve gelecekleri söylenmesine rağmen kimse gelmemektedir.

Atalay
17 Mayıs 13:22

Saha ekibinden görevli gelip teknik sorunu giderdi, arızanın kaynağını aktardı ve meseleyi gayet iyi şekilde çözdü. Lakin bütün bu süreçteki problem en baştaki iletişim eksikliğinden kaynaklanıyor. Müşteri temsilciliğinin saha ile daha verimli bir koordinasyon ve yönlendirme düzenlemesi şart, bu durumdaki birçok insan için çok daha hızlı çözülebilecek şeyler haftalar alıyor. Umarım operasyon tarafı bu olup bitenlerden bir ders çıkarır. Teşekkürler...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Superonline Fiber İnternet Şikayetleri

Superonline Sözleşme İptali İçin İstenilen Ücret

Fatih
02 Haziran 11:51
237
3

Superonline'ın Onda Birini Veremediği 1 Gbps İnternet

Burak
29 Mayıs 20:24
206
Superonline'ın Onda Birini Veremediği 1 Gbps İnternet
1

Superonline Fiber Hizmetinde Yaşanan Sorunlar Ve Müşteri Memnuniyetsizliği

İhsan
27 Mayıs 16:09
196
4
Çözüldü

Turkcell Fiber 500mbps Yalanı

Ali
24 Mayıs 23:19
227
"Teknik personeliniz acemi ve müşteri temsilcilerinizin çoğu bilgisiz yalan yanlış yönlendirmede bulunuyorlar sorunu kendim çözüp hallettim internet hızım çok daha iyi şu an verdiğim paranın hakkını alıyorum size de internet hızı için teşekkür ediyorum onun dışında personel açısından eğitimler vs vs gelişmeniz gerekiyor"
Turkcell Fiber 500mbps Yalanı
Turkcell Fiber 500mbps Yalanı
Turkcell Fiber 500mbps Yalanı
Turkcell Fiber 500mbps Yalanı
+1

Superonline Bağlantı, Hız Ve Kopma Sorunu

Haydar
24 Mayıs 22:06
231
Superonline Bağlantı, Hız Ve Kopma Sorunu
Superonline Bağlantı, Hız Ve Kopma Sorunu
Superonline Bağlantı, Hız Ve Kopma Sorunu
Tüm Superonline Fiber İnternet Şikayetlerini Gör
Benzer Şikayet Yaz