Superonline Fatura İptali Ve İtirazın Neticelendirilmesi!

Birgen Birgen25 Şubat 23:39

Superonline olarak "25788901 numaralı aboneliğiniz için iptal işleminiz tamamlanmıştır. Modemin 10 (on) gün içerisinde teslimi gereklidir" şeklinde 25.11.2019 tarihinde iletilmiş olan kısa mesaj sonrasında sözleşmeye konu modem, 30.11.2019 tarihinde Yurtiçi Kargo/ Göztepe Şubesi' ne teslim edilmiştir.

Üzerime düşen tüm yükümlülükleri yerine getirmiş olmama rağmen; 11.12.2019 tarihinde "Güncel fatura tutarınız 100,00 TL' ye ulaşmıştır" şeklindeki kısa mesaj sonrasında Müşteri Hizmetlerini aradım ve ilgili tutarın modem ücreti olduğunu bu görüşme neticesinde öğrendim.

Modemin süresi içerisinde teslim edilmiş olmasına rağmen, süresinde iletilmediği gerekçesi ile bildirilen fatura bedeli için itiraz talebinde bulundum ve bu haklı itiraz talebim müşteri hizmetleri yetkilisi tarafından da teyit edilerek, problemin kargo şirketi tarafından kaynaklandığı ve en kısa sürede çözüme ulaştırılacağı belirtildi (Konuşma kayıtlarına ulaşılması mümkündür).

09.01.2020 tarihli "25788901 no.' lu aboneliğinize ait 500 TL ' lik faturanızın son ödeme tarihi 13.01.2020" şeklinde iletilen kısa mesaj ile itirazıma ilişkin herhangi bir gelişme olmadığını anladığım için Superonline müşteri hizmetlerini aramaya devam ettim ve defalarca itiraz talebimi yineledim.

Yapılan görüşmelerde ve tarafıma iletilen kısa mesajlarda talebimin 72 (Yetmiş iki) saat sonunda neticelendirileceği belirtilmişse de geçen süre boyunca tarafıma herhangi bir dönüş yapılmadı.Aksine ödemekle yükümlü bulunmadığım faturanın neden ödenmediğine ilişkin görüşmelere maruz bırakıldım.

İnternet'in bağlandığı günden itibaren birçok sorun yaşamama rağmen bu sorunlar için herhangi bir muhatap bulamadım.

Mağduriyetim devam etmekte ve Superonline, mağduriyetimin giderilmesi için herhangi bir girişimde bulunmamaktadır.

Ödemekle yükümlü bulunmadığım halde tarafıma iletilen faturanın iptalinin Superonline tarafından en kısa sürede gerçekleştirilerek, tarafıma yazılı ve sözlü olarak bildirim yapılmasını talep ediyor, aksi takdirde yasal yollara başvuracağımı belirtmek istiyorum.  

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Superonline Logo Superonline 28 Şubat 10:59

Müşterimizin Müşteri Hizmetlerine ilettiği talebine istinaden inceleme yapılmış olup, müşterimize 28.02.2020 tarihinde SMS ile bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell Superonline

Superonline Logo Superonline 26 Şubat 08:14

Konu ile ilgili gerekli tüm incelemeler yapılacak ve müşterimize bilgi verilecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 0532 532 0000 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell Superonline

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler