08 Kasım
#12928131

Superonline Düzeltilmeyen Fatura Hatası

Yeni taşındığım evde fiber altyapısı olmaması nedeniyle Turkcell yetkililleri ile görüşme gerçekleştirdim. Bölge bayi ve genel merkezde çalışan arkadaşlar ne zaman Superonline geleceğini bilmediklerini (6 ay da olabilir, 1 yıl da dediler) söyledikleri için taahhütlü Superonline aboneliğimi iptal ettirdim. Görüştüğüm yetkililer tarafından hiçbir taahhüt borcumun olmayacağı en az 2 kere tarafıma söylendi. Ancak tam iptal ettirdiğim ve modemi teslim ettiğim gün apartmana Superonline yetkilileri geldi ve alt yapı döşedi. Ben farklı bir firma ile taahütlü anlaştığımdan olan benim ucuz tarifeme oldu. Yaklaşık %40 daha fazla ürcet ödüyorum artık. Yetkililerin ne zaman ne yapacağını bilmemesi gerçekten çok ilginç.


Daha problemli süreç ise bundan sonra başladı. Yaklaşık 1 hafta sonra tarafıma Turkcell Superonline tarafından 623.5 TL'lik fatura geldi. 04.11.2019 tarihinde müşteri hizmetleri yetkilisi ile görüştüğümde bunun bir hata olduğunu ve en geç 72 saat içerisinde düzeltileceğini söyledi. Konu ile ilgili ivedi şeklinde de not aldı. 07.11.2019 tarihinde 72 saat geçtikten sonra yeniden aradım. Karşıma çıkan yetkili evet sürenin geçtiği için özür diledi. Bu para kesin hesabınıza geri yatar dedi ve yine ivedi bir şekilde yapılacağını söyledi. Ancak ve ancak hala bana ne bir geri dönüş var, ne de dijital operatör uygulamasında param silinmemiş. Lütfen ilk defa ivedi dönüş yapıp sorunumu çözün. Bu kadar sorunun üst üste gelmesini tesadüf olarak görmüyorum ve şahsıma yönelik bir art niyet olduğumu düşünüyorum.

Ali Ali 1.166 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Superonline Temsilcisi2 g

    Konu ile ilgili gerekli incelemeler tamamlanmış, müşterimize 12.11.2019 09:12’te konu hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell Superonline

  • Ali3 g

    Üzerinden 72 saat değil 1 hafta geçti hala geri dönüş yapmadınız, faturamın son ödeme tarihi 2 gün sonra doluyor. Mesaj ile uyarı gönderiyorsunuz ödeyiniz diye. Lütfen çözün artık. Sadece 1 yetkili arıyorum bana geri dönüş yapacak. Sürekli oyalıyorsunuz beni. Kurumsallığınıza hiç yakışmıyor.

  • Superonline Temsilcisi08 Kasım

    Konu ile ilgili gerekli tüm incelemeler yapılacak ve müşterimize bilgi verilecektir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell Superonline

Ziyaretçi Yorumları