02 Mart 2017

Superonline Çözülemeyen Problem ve Sorunun Her Zaman Benden Kaynaklanıyor Olması.

Her hafta belirli aralıklarla müşteri hizmetleri arayarak hızımı veya bağlantımı düzeltmem gerekiyor. Bu problemden tarafımca muzdarip olup arıza kaydı oluşturdum ve tarafıma yapılan geri dönüş tekrardan iç bağlantımda sıkıntı olduğudur. Belirli zamanlarda internet hızım 0,5 - 1megabit e düşüyor veya bağlantım kesik oluyor. Bu sorunun çözümü için müşteri hizmetlerini arıyorum ve kendileri yardımcı olup sorunumu ellerindeki imkanlara bağlı olarak geçici bir şekilde çözüyorlar. Her hafta ortalama 1 saat zamanımı ve sizin zamanınızı bu problem yüzünden kayıp oluyor. En arıza kaydı oluşturduğumda ise Sorunun iç kablolamadan kaynaklanabileceği belirtildi, eğer sorun kendi tarafımdan olsa bu problemleri geçici olarak yaşamam her zaman yaşarım. Örneğin internet bir gün 15 M GB gelirken ondan sonraki gün 0,5 gelebilir mi? Bu sorun tarafınızca çözülmesini rica ediyorum.

Kahan 240 Okunma

Cevaplar

  • Superonline Temsilcisi02 Mart 2017

    Şikayetinizin çözümü için sizi aradık ancak ulaşamadık. Aranmak istediğiniz özel bir saat var ise www.sikayetvar.com sitesi üzerinden belirtebilirsiniz.

  • Superonline Temsilcisi02 Mart 2017

    Konu ile ilgili gerekli tüm incelemeler yapılacak ve müşterimize bilgi verilecektir. Turkcell Superonline ile ilgili her türlü soru ve talebinizi, 0532 532 00 00 numaradan arayarak veya [email protected] adresine e-posta göndererek müşteri hizmetlerimizle paylaşabilirsiniz. Saygılarımızla, TURKCELL SUPERONLINE

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön