Superonline Avcılar Üniversite Mahallesi İnternet Kesintisi

Yusra Yusra14 Ekim 01:27

08.10.2020 tarihinde sağanak sonrası internet bağlantısı gitti. Sorunu Turkcell'e ilettim, 48 saat içinde çözüleceği bilgisi geldi. 48 saat sonra çözülmeyince arızanız genel arıza kaynaklı, Türk Telekom'a ilettik dendi. Akabinde 13 Ekim en geç 00.00'da arızanız giderilmiş olacak, dendi. Giderildi mi? Tabii ki hayır. Tekrar aradığımda ayın 18'ine kadar çözülmesi muhtemel, dendi. Sorun bizden değil, Türk Telekom'dan kaynaklı vs vs. Bütün altyapı vericisi Türk Telekom evet ama benim bağlı olduğum operatör sizlersiniz, sizler müşterilerinizin mağduriyetinin olabildiğince kısa sürede çözülmesi için ne yapıyorsunuz? Türk Telekom'un insafına mı bakıyorsunuz? Şu teknoloji çağında, İstanbul Avcılar gibi bir yerde hala altyapısal sorunlarla günlerce ve böyle giderse belki de haftalarca internete erişim sağlayamıyoruz.

Çözüm odaklı değilsiniz, gerçekten müşterilerin mağduriyetini önemsemiş olsaydınız, bizle ilgili bir durum değil, Türk Telekom kaynaklı gibi cevaplar vermezdiniz, sorunun en kısa sürede çözülmesi için de sorunun kaynağıyla olması gerektiği gibi sizler ilgilenirdiniz. Sorunun kaynağı değil, sorunu ne kadar hızlı çözüyorsunuz, beni ilgilendiren kısım bu. Benim internet sağlayıcım sizler değil misiniz? Ben her ay faturalarımı size ödemiyor muyum? O halde sorumlu da sizlersiniz, benim muhatabım da. 10 gün kesinti ne demek ya?

Cevaplar

profile-icon Yusra 24 Ekim 15:36

3. Haftaya girdik, hala internetim yok. Yol yordam biliyorum zaten, defalarca kez sorunun çözümü için sizle iletişime geçtim. Ne oldu? Çözdünüz mü? Formalite cevaplar vereceğinize 16 gündür yapmadığınızı yapın ve arızanın artık bir an önce giderilmesini sağlayın. Koskoca firmasınız yahu, bu mudur?

Superonline Logo Superonline 21 Ekim 23:43

Müşterimizin Müşteri Hizmetlerine ilettiği talebine istinaden inceleme yapılmış olup, müşterimize 21.10.2020 tarihinde SMS ile bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell Superonline

Superonline Logo Superonline 14 Ekim 07:27

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 0532 532 0000 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell Superonline

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler