01 Mayıs 2013

Superonline Kampanya Adı Altında Taahhüt Gerçekleştirilip Yanlış Bilgilendirme Yapılmıştır!

Superonline fibernet 24 ay taahhütle indirimli Digiturk aboneliği vaat etti. Onay verdim. Evime şifre geldi. Getiren görevli birşey yapmama gerek olmadığını aranacağımı iletti. Arayan olmayınca Superonline'i aradım. İlgili görevli sistemde bana tanımlı herhangi bir kampanya ve böyle bir taahhüt olmadığını iletti.

Görevlinin verdiği talimat üzerine beklemeye devam ettim. Dayanmayıp aradığımda taahhütün yapıldığını ancak kampanya bittiği için faydalanamayacağımı ilettiler. Yanlış bilgilendirildiğimi söyledim. Kayıtları inceleyerek haklı buldular ancak kampanya bitti faydalanamazsınız diyorlar. Yanlış bilgilendirilmek suretiyle resmen kurumsal olarak yanıltıldım. Karşılıksız taahhüt yapıldı.

Enis 50 Okunma

Cevaplar

  • Superonline Temsilcisi01 Mayıs 2013

    Konu ile ilgili gerekli tüm incelemeler yapılacak ve müşterimize telefonla bilgi verilecektir. Turkcell Superonline ile ilgili her türlü soru ve talebinizi, 0850 222 0 222 numaradan arayarak veya [email protected] adresine e-posta göndererek Müşteri Hizmetlerimizle paylaşabilirsiniz. Saygılarımızla, TURKCELL SUPERONLINE

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön