04 Mayıs 2013

Sunny Çalışmayan Dondurucu!

2011 tarihli dondurucu üç kez aynı arızayı yaptı. servis yenisiyle değiştirdi ama ne yazık ki yeni ambalajından çıkartıp kurdukları yeni ürün çalışmadı. bu ürünü artık istemiyorum bana maddi ve manevi zarar verdi. ürünün iadesini talep ediyorum ve artık bu firma ile mümkünse muhattap olmak istemiyorum.

Yeni aldığım ürünü tamir edilip kullanmam sağlanıyor neden yeni aldığım bir ürünü tamir edilmiş olarak kullanayım hiç anlamıyorum. ısrarla ürünü yeniden değiştirin dememize rağmen hayır cevabı aldık. servisten bir parçası eksik diyerek bir iki güne parçayı getirip değiştirme yapıp kullanmam isteniyor hayır kesinlikle bu ürünü istemiyorum. iade istiyorum.

Nurcan 611 Okunma

Cevaplar

  • Sunny Temsilcisi04 Haziran 2013

    1778972 numaralı şikayet hakkında, Kullanıcımız ile konu hakkında görüşülerek, ürünü ile ilgili bilgi alınmıştır. Sorunu çözümlenmiş olan kullanıcımıza sorun yaşaması halinde, Sunny Çağrı Merkezi ile iletişime geçilmesi yönünde bilgilendirme yapılmıştır. Değerli müşterimiz, Sunny ürünleri hakkında sormak istediklerinizi 0212 412 14 14 numaralı hattımıza ya da www.sunny.com.tr internet sitemizde "Bize Ulaşın" bölümüne iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Sunny Çağrı Merkezi

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön