19 Temmuz 2018
Yorum Yap
#10681847

Sunexpress Havayolları'nda Yaşanan Mağduriyet!

Ben Sunexpress'ten mobilden bilet satın aldım yanlışlıkla isim kısmına da soyismimi yazdım firmayı aradım isimde yanlışlık yaptığımı T.C. kimlik numaram telefonum soy ismim gidiş saatim, gidiş parkurum aynı sadece ismime de soyismimi yazmışım değiştirebilir misiniz dedim yapamayız dediler. Sadece 3 harf kuralımız var 3 harfi değiştirebiliriz dediler bende ismim ile soy ismim arasında 3 harf farklı olduğundan değişikliliğin yapılabileceğini söyledim, bu seferde anlam değişiyor yine değiştiremeyiz dediler. Peki ne yapmam gerektiğini sordum biletinizi iade edecek ve yeni bir bilet alacaksınız dediler bileti 300 TL'ye aldım 217 TL'ye iade alacaklarını ve yeni bileti de güncel fiyattan almam gerektiğini söylediler.


Yetkili biri ile görüşebilir miyim dedim biz iletiriz size 2-3 içinde dönülür dediler ama bilet fiyatınız artıyor biri bana gün içinde dönebilir mi dedim acil yazdılar ama dünden beri arayan olmadı ben olayı anlamıyorum madem üç harf kuralı var niye uygulamıyorsunuz ya da T.C. numarasıyla ismin eşleşmediğini niye belirtmiyorsunuz, dünden beri kimse lütfedip aramıyor amaç daha fazla para alıp mağdur etmek mi yoksa mağduriyeti gidermek mi önemli.

Şenay Şenay 668 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Sunexpress Havayolları Temsilcisi19 Temmuz 2018

    Merhaba Şenay Hanım, Tarafımıza vermiş olduğunuz bilgilere istinaden en kısa sürede size dönüş sağlanacaktır. Bilgilerine sunarız.

Ziyaretçi Yorumları