Sunexpress Havayolları Valizim Kırıldı

Gürkan Gürkan2 gün önce

26.02.2020 tarihinde İzmir'den Erzurum'a Sunexpress ile geldim. Valizimi aldığımda alt tarafı tamamen kırılmış olduğunu gördüm. Yer hizmetlerine bu durumu bildirdim ve rapor yazdırdım. Bana telefonla geri dönüş sağlanmasını istememe rağmen mail atıldı. Mailde kırık bagajın raporunun THY ofisinden yazdırdığımı kendi ofislerinden yazdırmam gerektiği ve bir sürü saçmalık yazıyordu. 

Halbuki ç***** firması yer hizmetlerini sağlıyor ve tüm uçuşlardaki kırık bagaj işlemlerini yapıyor. Adamların bundan bile haberleri yok. Bu durumu iki kere kendilerine bildirdim ve hala arayan soran olmadı. Daha önce t*** h**** y*****da böyle bir durum yaşamıştım. Haftasına bu durumu çözdüler ve kırk kere özür dilediler. Durumun yetkililer tarafından çözülüp tarafıma derhal telefonla aranarak bilgi verilmesini istiyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Değerli Müşterimiz, Öncelikle SunExpress’i tercih ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Seyahatiniz, ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede çözüm merkezimiz sizinle iletişime geçecek. Seyahatiniz, ürün ve hizmetlerimiz hakkında her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi https://customerservices.sunexpress.com websitemizden veya 4440797 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler