16 Ekim 2018
#11034664

Sunexpress Havayolları Mağdur Ediyor!

15.10.2018 tarihi için yaklaşık 15 gün önce Sunexpress internet sitesi üzerinden Diyarbakır-Antalya gidiş dönüş bileti aldım. Ancak uçuş gününe kadar defalarca kontrol etmeme rağmen uçuş bilgilerinde bir değişiklik ve aksaklık görmedim. Yine uçuş tarihinden bir gün önce 14.10.2018 tarihinde 444 0 797 müşteri hizmetleriyle yaptığım görüşmede uçuşlar ilgili herhangi bir aksaklık veya değişiklik olup olmadığını sordum ve hiçbir sıkıntının olmadığı cevabını aldım. Ancak 15.10.2018 günü uçuş saatinden 1 saat 45 dakika kadar önce check-in işlemi için kontuara geldiğimde işlemini yapacak olan ümit isimli görevli bana işlem yapamadığını işlemde kilit olduğunu söyleyerek beni bilet satışa yönlendirdi orada yaptığım görüşmede de yine bilette kilit olduğunu kendilerinin bir işlem yapamayacaklarını söyleyerek müşteri hizmetlerini aramam gerektiğini belirttiler. Daha sonra müşteri hizmetleri ile yaptığım uzun görüşmeler sonucunda şu an için mevcut y945wa numaralı rezervasyon için bir işlem yapamayacaklarını yeniden bilet almam gerektiğini y945wa numaralı rezervasyon için bilgi oluşturulacak ve bana dönüş yapılacağı belirtildi. Ben daha önce ödemesini hem de gidiş dönüş olarak yaptığım uçuştan faydalanamadım. Üstelik havaalanında benim eşimin kızımın yaşadığı streste cabası. Ayrıca önceki ödediğim fiyattan daha yüksek bir fiyata da bilet almak zorunda kaldım. Yani zarar üstüne zarara uğradım mağduriyet içinde mağduriyet yaşadım. Konuyla ilgili olarak ivedilikle tarafıma dönüş yapılmasını bekliyorum yaşadığım mağduriyetin de acilen giderilmesini talep ediyorum.

Murat Murat 4.783 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Murat16 Ekim 2018

    Kart hamili bloke etmemiştir kendisi başkasıyla görüşüp anında işlemi kabul etmiştir. Madem bloke olduğunu iddia ediyorsunuz o zaman neden hem internet üzerinden hem de müşteri hizmetlerinden sormama rağmen uçuşunuzda herhangi bir sorun bulunmamaktadır cevabını aldım. Defalarca kontrol ettim. Son gün daha fazla fiyata bilet satmak için mineyle taktiklere başvuruyorsunuz. Üstelik ne kontuara görevlisi ne de müşteri hizmetleri ne yapacağını bilemedi.

  • Sunexpress Havayolları Temsilcisi16 Ekim 2018

    Merhaba Murat Bey, Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Paylaştığınız bilgilere istinaden gerçekleştirilen sistem kontrolleri sonucunda kart hamilinin harcama itiraz talebine istinaden bloke işlemi yapıldığı tespit edilmiştir. Bu bilgiye istinaden bankanız ile iletişime geçmenizi önemle rica ederiz. Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla,

Ziyaretçi Yorumları