Sunexpress Havayolları İptal Olan Uçuşumun Ücret İadesi Yapılmıyor

Muge Muge25 Mart 10:15

21.03.2020 tarihli stuttgart -İzmir uçuşumun 14.03.2020 tarihinde alınan uçuş yasağı neticesinde iptal edildiği ve biletimi iptal edebileceğim yönünde Sunexpress Firmasından bir e-posta aldım. Burada yer alan yönergeler çerçevesinde biletimi iptal etmek istedim ancak bilet ücretimin neredeyse yarısının kesintiye uğradığını gördüm. İlgili firmanın müşteri hizmetlerini aradığımda sorularıma yanıt alamadım ve kesintinin yapılacağı bildirildi.

Sunexpress firması bu olağan üstü durum nedeniyle iptal edilen uçuşu sanki ben keyfi olarak iptal etmişim gibi kesinti yapmak istiyor. Bu uçuşun iptali benim şahsi talebim değildir. Biletimi ben kendi isteğimle iade etmek istemiyorum ki ceza kesilsin. Bu kesinlikle Sun express firmasının olağanüstü durumdan faydalanması ve fırsatçılık yapmasıdır. Mecburen bu mağduriyetimi hukuki yollara başvurarak gidermek durumundayım ama sosyal medya platformlarında da yarattığınız bu mağduriyeti dile getireceğim.

Cevaplar

Değerli Müşterimiz, Öncelikle SunExpress’i tercih ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Seyahatiniz, ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede çözüm merkezimiz sizinle iletişime geçecek. Seyahatiniz, ürün ve hizmetlerimiz hakkında her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi https://customerservices.sunexpress.com websitemizden veya 4440797 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler