Sunexpress Havayolları Bilet İptalindeki Kesinti!

Soner Soner24 Mart 20:44

16.03.2020 tarihinde Frankfurt -Antalya biletimin durumu için çağrı merkezini aradım. İlgili kişi bana biletin iptali halinde, ücretimin tamamını ve + 25 euro da bonus vereceğini söyledi. Bende kabul ettim. Daha sonra anladım ki, kesintileri yapmışlar ve ödemeyi yapmışlar.

Sayın yetkili ; kim uçuşlar iptal olduğunda biletini yarı parasına iptal eder. Kim sizce alacağı yeni bileti fiyatlandırma olarak tahmin edemeden ve yurt dışında mahsur kaldığı halde iptaline müsaade eder.

Halbuki ben şöyle algılamıştım. Biz sizin sadık müşteriniz ve parasal olarak bir mağduriyete uğramayın diye iade işleminizi yapıyorum, bir de size ikramda bulunuyorum. Bizi tercih ettiğinizde müşterilerimizi asla mağdur etmeyiz politikasında olduğunuzu zannetmiştim. Bu düşüncem yalan mı? Bize neden böyle  yaklaşımda bulunduğunuzu anlayamıyorum? Size bunu asla ve asla yakıştıramıyorum. Lütfen gereğini yapınız?

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Değerli Müşterimiz, Öncelikle SunExpress’i tercih ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Seyahatiniz, ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede çözüm merkezimiz sizinle iletişime geçecek. Seyahatiniz, ürün ve hizmetlerimiz hakkında her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi https://customerservices.sunexpress.com websitemizden veya 4440797 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler