Deprem destek listelerine hızlı erişin!
Stradivarius ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Stradivarius Para İadesi Yapmıyor

159
Gökçin
Gökçin 18 Ocak 21:24

Stradivarius uygulamasından 22.12.2022'de aldığım 50158961057 sipariş numaralı montu defolu olduğu gerekçesiyle 30.12.2022 tarihinde mağazada iade ettim. Uzun süre geçmesine rağmen iadem gerçekleşmedi. Müşteri hizmetleri mağazanın onaylamadığını söyledi ancak mağaza yardımcı olmadı.

Bu konuyla alakalı bir muhatap bulamıyorum. Güvenip sürekli alışveriş yaptığım yerin bu kadar dikkatsiz olmasını beklemezdim. Yasal süreyi zaten aşmış bulunuyorlar. İade bilgi fişim duruyor. Buna rağmen para iademi gerçekleştirmiyorlar. İade ettiğim ürünün ücretini ödemek zorunda kaldım. Mağduriyetimin giderilmesini ve iademin gerçekleşmesini talep ediyorum.

Benzer Şikayetler

profile
183
21 Ocak

Stradivarius Siparişimin İptal Edilmiş

7 ocakta Stradivarius tan toplu bir alışveriş yaptım fakat bilgim dışında 20ocakta siparişim iptal edilmiş hiçbir şekilde konuyla alakalı muhatap da bulamıyorum nasıl oluyor da iki hafta sonra nerede kaldı diye uygulamayı açtığımda iptal olduğunu görüyorum.

profile
259
15 Ocak

Stradivarius Kusurlu Defolu Ürün

Stradivarius alışverişimde defolu hatalı ürün gönderdiler. Bir dikiş terziye götürdüm terzi asla dikiş tutmaz firmaya geri göndermelisiniz dedi. 05/01/2023 tarihinde yaptığım alışveriş zaten 14/01/2023 tarihinde elime ulaştı kusurlu ürün gönderecekseniz madem siparişi iptal edin. 1300 liraya farklı ...

Stradivarius Kusurlu Defolu Ürün
Stradivarius Kusurlu Defolu Ürün
profile
817
03 Ocak

Stradivarius İnternet Alışverişi Yapılamıyor

İnternet sitesinden alışveriş yapmak istiyorum fakat ödeme adımından sonra hata oluştu diyerek siparişimi tamamlayamıyorum. Üç dört defa denedim fakat her defasında aynı sorunu yaşıyorum. Hızlı bir şekilde alışverişimi tamamlamak istiyorum ancak bu sorunu çözemiyorum.

Stradivarius İnternet Alışverişi Yapılamıyor
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .