Toplam çözüm sayısı
..
SsangYong ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Bertal'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız

Yeni karşılaştırma

ile

SsangYong Şahsuvaroğlu Yenibosna Yetkili Servis Müdürü Sorunu

24228görüntüleme
Bertal
Bertal 22 Kasım 2020 00:16
Çözüldü Çözüldü
Bertal'ın Teşekkür Mesajı
“Bölge Müdürü Caner beyefendinin ortaya koymuş olduğu tavır, markaya güvene bileceğim hissini arttırdı. Avcılar da yaşıyor olmama rağmen Maltepe servisini tercih ediyorum. Ustalar ve yaklaşımlar çok daha profesyonel bir şekilde yürütülüyor. (Maltepe servis müdürleri Uğur ve Hakan bey teşekkürler)”

Aracımı kaza sonrası 1 Eylül 2020 tamir için Yenibosna yetkili servis müdürü olarak görev yürüten H**** beye bıraktım (tamir başlangıç teslimi) 12 Eylül Cumartesi öğleden sonra almaya gittim. Ve kusurlarıyla boya işçiliği, tampon oturtulamamış kıstırılarak takıldığı belli, tampon koruma (gri aksesuar monte edilirken hasar verilip silikonla tutturulmuş) hasarlı montaj yapılmış, park sensörleri çalışmıyor olarak önüme sunulan aracımı aldım. Ve Maltepe merkez servisine götürdüm. Orada 100bin bakımını yaptırdığım da memnun kalmıştım. 

Aracı orada gören servis sorumlusu ve ustalar şaşırdılar ve olaya anında müdahale edip bölge müdürü C****beye durumu fotoğraflarla aktardılar. C****bey bu konuda ne gerekiyorsa yapacağını söyledi, ustalar yeni boyanan araç için 15gün kuruma süresi verdiler aracı söyledikleri tarihte servise bıraktım ve hiç sıkıştırmadan bekledim. Bu süreçte Maltepe servisten U*** ve H**** bey benimle ayrı ayrı ilgilendiler. Araç Yenibosna servisinin hataları ve telafisi yüzünden günlerce serviste kaldı. Sonuç olarak beni memnun ettiler. 

Bu memnuniyetin mimarı Başta bölge müdürü C**** bey ve Maltepe servis sorumluları ve harika ustalarıdır. Yenibosna müdüründen şikayetçiyim bana kaybettirdiği zaman ve markaya verdiği zarar için kendisini affetmiyorum! Hiç yapılmaması gerekenleri yaparak sürece verdiği zararın kendisine yansıtılması. SsangYong markasının geleceği açısından önemlidir. Tüm yetkili servislerin Maltepe gibi özverili çalışarak ortaya koyduğu anlayışı bozan her kim olursa onunla ilgili gerekli yaptırım yapılmalıdır. Bu hataların tekrarlanmaması ümidiyle.

SsangYong Logo
SsangYong24 Kasım 2020 11:07

Sayın İlgili, Müşterimiz Sayın B.S.ile temasa geçilmiş ve Yenibosna şubemizde yaşamış olduğu sıkıntılı süreç ile ilgili bilgilendirilmiş,yaşamış olduğu problemden kaynaklı olarak kendisinden özür dilenmiştir. Ayrıca Servis Müdürü H.Bey konu hakkında sözlü ve yazılı olarak uyarılmıştır. Bilgilerinize sunarız Saygılarımızla SsangYong Müşteri Hizmetleri

Bertal
Bertal24 Kasım 2020 16:58

Bölge Müdürü Caner beyefendinin ortaya koymuş olduğu tavır, markaya güvene bileceğim hissini arttırdı. Avcılar da yaşıyor olmama rağmen Maltepe servisini tercih ediyorum. Ustalar ve yaklaşımlar çok daha profesyonel bir şekilde yürütülüyor. (Maltepe servis müdürleri Uğur ve Hakan bey teşekkürler)

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile