11 Ekim
#12766464

Soobe'nin Değişim Politikası

Yazın 3-6 ay için aldığımız tüm ürünlerin ağzı yüzü kaydı hiçbirini getirmedik, olur dedik. Fakat 22.06.2019 tarihinde kış dönemi için aldığımız ve 1 defa yıkanan, giyilen ürünün yakası kaydı. İkili paket olarak aldık bir tanesi yıkandı ve deforme oldu. Kullanılmayan ürün ile birlikte İzmir Optimum AVM Soobe mağazasına götürdük ''90 günü geçtiği için mail atılması lazım dedi'' içeriden kahkaha seslerini tamamlayıp gelen mağaza sorumlusu. Ardından 2-3 gün sonra aranıp '' ürünün yakasında biz bir şey göremedik '' denildi. Ürünü geriye teslim aldık.


Soobe markasına ait tekstil ürünü kullandık pişman olduk. Ürünler deforme oluyor, kalite ekibi- inceleme ekibi diye bir şey asla yok, inanmıyorum. Oyalamak adına ürünü alıp bekletiyorlar. Sattıkları ürünün ömrünü 90 gün olarak belirlemişler. Yani biz satıyoruz 90 günlük haberiniz olsun politikası var. Neyse biz firmaları böyle böyle tanıyoruz, güveniyoruz.

Turgut Turgut 716 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Turgut23 Ekim

    Sayın yetki Siz şikayetin içinden cümle cımbızlıyorsunuz. Ürün bebek ürünü yıkanmadan giyilmez bu 1. İkili paket ürünün bir tanesi yıkandı yamuldu ve biz takım halinde getirdik bu 2. Ürün kullanılsa da eğer ürünün materyal bir hatası varsa kalite ekibiniz inceler değişim yapılır bu 3. Öyle kullanılmış ürünü biz değiştiremiyoruz deyip hava atamazsın bu 4. Bu kadar kötü bir satış sonrası hizmet ile tekstil grubunun içinde barınamazsınız bu 5. Tüketici Hakem Heyeti yazısı yakında elinize ulaşır bu da 6.

  • Soobe Çocuk Giyim Temsilcisi22 Ekim

    Değerli Müşterimiz, Kullanılmış ürünler de iade/değişim işlemi mevcut değildir. Saygılarımızla, SOOBE

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler