sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Soobe Çocuk Giyim Mutlu (!) Müşteri Hattı Sınıfta Kaldı

Hakan Hakan05 Aralık 2019 18:34

Soobe Çocuk Giyim firmasından 18.09.2018 tarihinde indirim fırsatından yararlanmak için almış olduğum 34-35 numara kız çocuk yağmur pembe botunu bu sene kızıma giydirmek için çıkardığımda numaralarının aynı olmadığını fark ettim. Biri 32-33 diğeri 34-35. firmaya güvenerek doğru düzgün kontrol bile etmeden paketiyle beraber gelecek sene kışın kullanmak üzere dolaba kaldırmıştık. Soobe depodan kargolanırken depodaki personeller fark etmemiş. Müşteri hizmetleri ile görüşüp sizin hatanız yanlış göndermişsiniz dediğimde 1 yıl geçtiğini bu konu hususunda yardımcı olamayacaklarını söylediler.

Bir de başka bir ürün için özür mahiyetinde 20 TL alışveriş puanı yüklemişlerdi. Üstüne üstlük bunu da silmişler. Müşteri hizmetleri bu hususta da hiçbir şey yapamayacaklarını söylediler. Bu da tuzu biberi oldu.

Sn..Sobee yetkilileri bu size; bir de mutlu (!) müşteri hattı 0850 201 08 09 diye bir hat kurmuşlar. Maalesef mutlu (!) müşteri hattı'nız sınıfta kaldı. Beni ve küçük kızımı mutlu edemediniz. Kızım o pembe botu giymeyi 1 yıldır sabırsızlıkla bekliyordu. Soobe'den olumlu bir cevap alamadığımı kendisine nasıl söyleyeceğim onu düşünüyorum. Çok üzülecek. Kendi paramızla rezil oluyoruz.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler