23 Ocak
Yorum Yap
#11487863

Sony Mobile Türkiye Piyasasından Çekiliyormuş!

Subject: Sony Xperia M4 aaya White


10.03.2016 tarihinde Sony mobil cep telefonunuzu satın aldım. Cihaz 2. yıllık garanti kapsamındaydı. Cihazım 2 kez garanti süresinde arızalandı. Bir de garanti bitiminden 6 ay sonra Cihazı o zamanki yetkili servis olan Teleservice Telefon Onarım hizmetlerine gönderdim. Elinde bulunan servis belgelerin her ikisinde de. Data temizlemesi yapıldı. Genel ayarlar düzenlendi. Fonksiyon testi yapıldı. Yedek parça değişimi yapıldı ibareleri bulunmakta idi. En son garanti süresinin bitiminden 6 ay sonra tekrar arızalandı. Telefonu kullanamadım iletişimi başka bir telefonla yaptım. En son 16.01.2019 tarihinde bulunduğum ilde yetkili servisin bulunmadığından kargo aracılığı ile KVK. Ankara servisine gönderdim. Bu arada Sony Türkiye temsilciliğinize en az 5. kez email attım.


Cihazda teknik bir arıza olabileceğini teknoloji devi Sony'nin üretim esnasında ar-ge çalışmalarına yardımcı olmak için cihazı fabrikaya gönderilmesini cihazın yenisi ile değişebileceğini söyledim. Sony Türkiye konuyu servis sürecinde olduğundan tamir edilebilir dedikleri için tekrar telefonuma 121. TL. Servis ve bakım ücreti ödedim. Cihazım geldi yine önceki arızaları yine tekrarlayacağını biliyorum. Cihazım kırılma düşme çizilme su alması gibi fiziki herhangi bir müdahale ile karşılaşmadı. Sony Türkiye Mobil piyasasından çıkacağını öğrendim.


Acaba Sony ülkemizdeki satılan telefonları da yanında götürecek midir? Ama Sony Dünya üzerinde bir marka olup. Şimdiye kadar evinde 3 adet Sony mobil cihazım var. Sadık bir Sony Tüketicisi Marka Tutkunu olduğum için mağdur oldum. Her Telefon servise gidince aynı işlem aynı parça değişimleri yapılıyor. En son bu yapılan yazılım güncellemesi ve mekanik parça değişimlerinde garanti süresi yok mudur. Tüketici Hakem Heyeti'ne Başvurup değişen aynı parça aynı işlem olduğundan dolayı uyuşmazlığın giderilmesini talep edeceğim.

Ali Ali 1.552 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Ali06 Şubat

    Sony Türkiye'deki Cihazlarının arkasında durmaktan vazgeçmiş adeta, Şikayetimde bahsettiğim olaylardaki gelişmeler daha vahim oldu. Cihazımı KVK. Servisine Kargo ile göndermiştim. KVK. Cihazımı alıp, Arıza tespiti yapıp 18 Ocak 2019 tarihinde Cihazın tamir ve bakım masrafı olarak 121. Tl. Karşılığında yapılabileceğini söyledi, Bende Kredi kartımla ödememi yaptım. 01. Şubat 2019 Tarihinde ise Telefonumda Ana kart proplemi bulunduğunuğu 616. Tl. Daha yatırmam gerektiğini söylediler, Cihazımda ana kart sorunu filan yoktu Cihazı tamir edemediler, Cihazımı geri istedim. Sony 'in Yetkili Servisi olmadığından Kargo ile Anlaşmalı Kargo firması ile Ankara'ya göndermiştim cihazı cihaz iadesinde ise Anlaşmalı Kargo Harici bir firma ile göndererek Kargo ücreti ödemek zorunda kaldım. KVK. Gibi bir firmaya yetkili servis vermiş, Telefonumdaki Ana Kartı'da arızalandırdılar, Geriye elimde Müzelik bir cihaz kaldı. Sony Lütfen Cihazınızı size göndereceğim kabul edin Ücret istemiyorum, Telefonda göndermeyin, Siz bir Telefon müzesi yaptırın 5. Yıllık Türkiye Piyasasındaki arızalı ve hatalı telefonlarınızıda burada Sergileyin.

Ziyaretçi Yorumları