19 Kasım 2013
Yorum Yap
#2123907

Sony Eurasia Makinemi garanti Dışı Bırakıp 190 TL İstedi!

21. 10. 2011 de aldığım Sony DSC WX10 model fotoğraf makinemin pil yuvasının kapak kilidini tutan makine üzerindeki tırnak geçtiğimiz Eylül ayında farkında olmadan kırılmış. Garanti süresi içerisinde Balıkesir merkezdeki Sony yetkili servis olan Ceylanoğlu Elektronik firmasına götürdüm ve durumu anlattım.


Söz konusu sorunun garanti kapsamı dışında olduğu, tamir için ön kasanın 190 TL bedel karşılığında değişmesi gerektiği bildirildi. Herhangi bir kullanıcının söz konusu minik parçaya kuvvet uygulayıp kırması, mantıklı ve mümkün olmayıp yetkili servisin talep ettiği tamir ücreti fahiş bir bedeldir.

Emrah 388 Okunma

Cevaplar

  • Emrah22 Kasım 2013

    Söz konusu sorun, kullanım kaynaklı olmayıp garanti süresi içerisinde oluşmuştur.Verilen cevaba göre sıfır makine alınca söz konusu sorun fahiş bir ücretle giderilir; sonrasında ise 6 ay ücretsiz değiştirilir.Küçük bir parçacık için komple ön kasanın değişmesi ise tasarımda dikkate alınmış güzel bir ticari yatırım olsa gerek. 190 TL.vermektense kapağa bant yapıştırır kullanır, Sony firmasını da bir daha değerlendirmem.

  • Sony Eurasia Temsilcisi20 Kasım 2013

    Değerli Müşterimiz, Garanti süresi sona eren ya da garanti süresi içerisinde kullanım kaynaklı arıza tespit edilen cihazlar için yetkili teknik servislerimiz ücret karşılığında destek sağlamaktadır. Ücret karşılığında değişen parçalar için yetkili teknik servislerimiz 6 aylık parça garantisi sağlamaktadır. Onarımda orjınal Sony parçaları kullanılmaktadır. Dolayısı ile bazı durumlarda onarım maliyeti beklenen maliyetin üzerine çıkabilmektedir. Yetkili teknik servislerimizden belirtilen bedel karşılığında yardım alabileceğinizi iletir, anlayışınızı rica ederiz. Sony Eurasia Pazarlama A.Ş. www.sony.com.tr

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler