18 Mart 2013

Sony Eurasia Televizyonumun Ekranı Arızalı!

Yaklaşık 1,5 yıl önce kullanmaya başladığım Sony marka televizyonun görüntüsü gitti ve daha sonra görüntüyü titreyerek göstermeye başladı. Yetkili servise götürdüm ancak televizyonun faturasını bulamadığım için garanti kapsamında yapılamayacağını ve 750 TL'lik bir masrafı karşılamam gerektiğini söylediler.

Ürünün garanti belgesinde sadece depodan çıkış tarihi olan 17.08.2010 yazıyor ancak bu televizyon bize bir buçuk yıl önce bir firma tarafından hiç kullanılmamış halde kolisiyle birlikte hediye edildi. Bu kadar kısa sürede Sony gibi dünyaca ünlü bir markanın ürününün bozulmasına hayret ettik. 1.5 senede durup dururken televizyon mu bozulur.

Alev 192 Okunma

Cevaplar

  • Sony Eurasia Temsilcisi18 Mart 2013

    Değerli Müşterimiz, Garanti süresi içerisinde yetkili teknik servislerimiz kullanım kaynaklı arızalar hariç herhangi bir ücret talep etmemektedirler. Cihazınızın faturasının olmadığını , depo çıkış tarihinin ise 17.08.2010 olduğunu belirtmektesiniz. Cihazınızın garanti süresi depo çıkış tarihine göre sona ermiştir. Fatura olmadığı durumlarda cihazın depo çıkış tarihi kayda alınmaktadır. Tüketicileri koruma amacı ile 2 sene boyunca cihazlarımız için garanti verilmektedir. Bu süre boyunca ya da daha sonrasın cihazın arızalanma olasılığı ortadan kaldırılmamakta ve öngörülememektedir. Garanti süresi sona eren cihazların onarımı servislerimiz tarafından ücret karşılığında yapılabilmektedir. Cihazın fatura tarihine göre garantisinin devam ettiğini düşünüyor iseniz faturayı tedarik etmenizi rica ederiz. İlgili satış noktasından 5 yıl süre ile faturayı temin edebilirsiniz. Bilgilerinize arz ederiz. Sony Eurasia Pazarlama A.Ş www.sony.com.tr

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön