sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Sompo Sigorta Konut Hasarının Tamamını Ödemiyorlar Telefonlarıma Cevap Vermiyorlar

Hüseyin Hüseyin3 hafta önce

Konutumda 29 Ekim'de meydana gelen tesisat sıkıntısından dolayı 13 mt2 kare olan oturma odamı su bastı. Gelen eksper arkadaş 50 TL'den hesap yaparak 680 TL tarafıma ücret edendi. Ben parkecileri araştırdığımda en düşük 1200 TL fiyat aldım. 

Bunu müşteri hizmetlerine ilettim. Asistan firmamız baksın denildi. Talep ettim fakat ne arayan ne soran oldu. Artık hiçbir şekilde Sompo Japan müşteri hattına ulaşamıyorum. Hasarımın tamamını tarafıma ödenmesini istiyorum. Hiçbir şekilde ilgilenmiyorlar. 

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Hüseyin 2 hafta önce

Sizin yönlendirdiğiniz firmanın bana ödenen 680 TL'ye yapacağını tarafıma teyit etmesi halinde herhangi istekte bulunmayacağımı söyledim. Ama siz hiçbir şekilde beni asistan firma ile görüştürmediniz. Tamam bu fiyata yapıyor ise ben zaten bu ücreti asistan firmaya ödemeyi kabul ettim. Ama artık numaram engellendi galiba 25 dakika beklememe rağmen müşteri hizmetlerine ulaşamıyorum. Parkelerim floorpan sun modeli ben bu parkeler için m2 sine 65 TL fiyat aldım. Sadece parke ücreti 845 TL. Ödediğiniz 680 TL tarafıma 185 TL daha göndermeniz gerekmektedir. Lanet olsun artık. Halı yıkamasınıda ben kendi cebimden karşılarım. Kalitesizsiniz Sompo sigorta bir daha uzak durun benden.

profile-icon Hüseyin 2 hafta önce

Kendi asistan firmanız bana bu fiyata yapacağına dair bir bilgi vermedi. Son birkaç gündür ne yaptıysam müşteri hizmetlerine bağlanamadım. İlgi ve alakanız sıfır. Tüm çirkefliği yaptınız. Bir daha sizi asla tercih etmeyeceğim ve sompo sigortayı her yerde kalitesizliğinizi anlatacağım. Alın 500 TL niz sizin olsun ben cebimden veririm.

Sompo Sigorta Logo Sompo Sigorta 2 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Şirketimize iletmiş olduğunuz talebiniz incelenmiş olup, hasar dosyasında halı yıkama ve parke değişimi için 13m2'lik alanın piyasa şartlarına göre hesaplaması yapılarak 05/11/2020 tarihinde ödeme yapıldığı görülmüştür. Ödenen tazminat tutarı ile onarım işlemlerini yaptıramayacağınızı beyan etmeniz üzerine 11/11/2020 tarihinde Müşteri İlişkileri Birimi ile sağladığınız görüşmede, tazminat tutarının tarafımıza iade edilmesi durumunda ekip yönlendirilerek onarım işlemlerinin asistans firma tarafından sağlanabileceği bilgisinin tarafınız ile paylaşıldığı tespit edilmiştir. Hazine Müsteşarlığı'na bağlı kanunen bağımsız ve tarafsız bilirkişi raporuna göre dosyaya ilişkin farklı bir değerlendirme sağlanamayacağı hususunu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Sompo Sigorta A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler