17 Ekim 2016 #6708973

Sompo Japan Sigorta'da Duyarsızlık

2014 Aralık'da evimde hasar tespiti yaptırmıştım, hasarı karşıladılar. 22 ay sonra 13 Ekim 2016 'da benden apartman yöneticisinin telefonu istendi. Hasar tutanağında kusur apartmana ait olduğunu, bunu yasalar gereği yönetici nezdinde apartmandan tahsil edeceğini söylediler.


1:Ben ilk defa sigorta ile muhatap olmuşum. Bu yasa ayrıntısı bana 2014 aralığında söylenebilirdi. Nihayetinde her gün yüz yüze baktığımız komşularla bundan sonra nasıl diyalog olacak?
2:madem böyle bir yasa var,22 ay sonra mı bu yasayla muhatap olacaktım. hasarın olduğu zaman bir mesajla ya da Eksper bana bunun böyle olduğunu iletebilirdi. Her ne kadar adrese mektup yazmış olsanız bile, bu mektup bana ulaşmadı.
3:sonuç olarak bu duyarsızlığın kimseye yansımaması için hasar geri ödemesini kendim yaptım. Madem böyle bir usul yöntem var, bundan sonra hasar anında insanlara bunu hatırlatın. 22 ay sonra öğrenmek zorunda kalmayalım.

Bekir 1.350 Okunma

Cevaplar

  • Sompo Japan Sigorta Temsilcisi20 Ekim 2016

    Sayın Bekir MUHİT, Yangın Sigortası Genel Şartları "B.l- Rizikonun Gerçekleşmesi Halinde Sigorta Ettiren/Sigortalının Yükümlülükleri" 1.5- Sigortacının isteği üzerine, rizikonun gerçekleşmesi nedenlerini ayrıntılı şekilde belirlemeye, zarar miktarıyla delilleri saptamaya, rücu hakkının kullanılmasına yararlı ve sigorta ettiren için sağlanması mümkün gerekli bilgi ve belgeleri gecikmeksizin sigortacıya vermek. 1.7- Tazminat yükümlülüğü ve miktarı ile rücu haklarının saptanması için sigortacının veya yetkili kıldığı temsilcilerinin sigortalı yer veya şeylerde ve bunlarla ilgili belgeler üzerinde yapacakları araştırma ve incelemelere izin vermek. maddeleri gereği, Şirketlerin hasara ilişkin rücu hakkı ve Sigortalının bu hususta Sigorta Şirketine gerekli bilgi/belge verme yükümlülükleri bulunmaktadır. Yapılan incelemede; bina ortak atık su hattından sızan sular sonucunda Sigortalı konutta tavan boyalarının kabardığı , 15.04.2015 tarihinde 300 tl hasar ödemesi yapıldığı, rücu işlemlerine ilişkin 05/2015 tarihinde apartman yönetimine rücu mektubu gönderildiği, taraflardan ödeme ile ilgili dönüş olmaması sebebiyle dosyanın avukat takibine gönderildiği tespit edilmiştir. Konuya ilişkin tarafınızla görüşme yapılmış ve detaylı bilgi aktarımı sağlanmıştır. Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla Sompo Japan Sigorta A.Ş.

  • Sompo Japan Sigorta Temsilcisi18 Ekim 2016

    Sayın Bekir MUHİT; Başvurunuz Şirketimize ulaşmış olup, incelemeler tamamlandıktan sonra tarafınıza bilgi verilecektir. Saygılarımızla, Sompo Japan Sigorta A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön