11 Eylül 2015

Sompo Japan Sigorta Teyp Zararımın Karşılanmaması

Passat aracımda bulunan zenec Teybimin çalınması sonucunda, kasko yaptırmış olduğum Sompo Japan Sigorta'ya başvurdum. Zenec teyp işli olmadığı için sigorta tarafından karşılanmadı. Oysa bu zenec teyp aracı sıfır aldığımda bayi tarafından hediye olarak takılmıştı. Sigortanın savunması şu oldu, orjinali çalınmadığı için, orjinali de karşılamadılar, kaskoya işli olmadığı için Zeneci'de karşılamadılar. Bunun sonucunda da ben mağdur oldum ve teypsiz kaldım. Sompo Japan Sigorta'nın bu durumundan şikayetçiyim. Beni teypsiz bıraktı.

İlker 1.768 Okunma

Cevaplar

 • Sompo Japan Sigorta Temsilcisi06 Nisan 2016

  Sayın İlker Sevi, Başvurunuz üzerine yapılan incelemeler tamamlanmıştır. 24.08.2015 tarihinde meydana gelen hasar 24.08.2015 tarihinde Şirketimize bildirilmiş ve 2015307093987 numaralı hasar dosyası açılmıştır. Hasar dosyasına ilişkin yapılan incelemede, çalındığı belirtilen radyo/teybin aracın fabrika çıkışında orijinal olmadığı tespit edilmiştir. Sigortalı beyanında da çalınan radyo/teybi orijinal olmadığı, servis tarafından hediye edildiği belirtilmiştir. Poliçede yer alan 4.5 maddesi içeriğinde ; aracın fabrika çıkışında standart donanım içerisinde yer almayan ve araca sonradan takılan radyo/teyp için ek teminat alınması gerektiği, ek teminat alınmaması durumunda herhangi bir tazminat ödemesi yapılamayacağı belirtilmektedir. Tüm bu açıklamalar paralelinde, poliçede ek teminat da alınmamış olması nedeni ile hasar talebi değerlendirilememiştir. 4.5 Değerli Sigortalımız, Sigorta şirketi, aracı hasar tarihi itibariyle rayiç değerine kadar teminat altına almıştır.Bu değer Türkiye Sigorta Birliği nin belirlediği liste baz alınarak ve/veya sigortalının beyanına istinaden belirlenmiştir. Poliçe üzerinde özel muafiyet notları var ise bu muafiyet oranlarının belirlenen araç bedeli üzerinden hesaplanacağı taraflarca peşinen kabul edilmiştir. Sigortaya konu olan aracın orijinal paketler dahilinde satın alınmış olması halinde hasarda talep edilecek araç faturası ile poliçe üzerinde yazılı olan bedel uyumlu olmalıdır. Sigortalı aracın fabrika çıkışı standart donanımı içerisinde yer alan orijinal radyo/teyp ve kolonlar piyasa rayiç değerine kadar teminat dahilinde olacaktır. Aracın orijinalinde olmayan kasa, radyo teyp,vs. aksesuarların bedeli sigortalının beyanına istinaden belirlenmiş bir bedel üzerinden tanzim edilmiş olup hasarda bu bedelin piyasa rayiç bedeli ile uyumlu olması esastır. Aracın orjinalinde olmayan kasa, radyo teyp,vs. aksesuarlarla ilgili poliçede bedel belirtilmemiş olması halinde ise teminat kapsamında olmayıp, bunlarla ilgili herhangi bir tazminat ödenmeyecektir. Poliçede yer alan indirimler, poliçe düzenleme aşamasında sigortalının vermiş olduğu beyan esas alınarak uygulanmıştır. Hasar sırasında bu beyan doğrultusunda yapılan indirimlerin koşullara uygunluğu kontrol edilecektir. Belgeler istinadında beyanda gerçeğe aykırılık saptandığı hallerde, Beyana Aykırılık Klozu hükümleri uygulanacaktır. Hasar hizmetini tam ve zamanında sunarak, sizin memnuniyetinizi sağlamak öncelikli hedefimizdir. Hasar anında beklenmeyen bir durum ile karşılaşmamak için lütfen poliçe üzerinde yer alan ve her biri sigortalının beyanı niteliğini taşıyan bilgilerin (plaka, motor numarası, şasi numarası, ruhsat tescil tarihi, sigortalının mesleği, firmanın faaliyet konusu ve diğer bilgilerin) doğruluğunu kontrol ediniz. Gerekli düzeltmeleri lütfen acentenize veya müşteri temsilcinize yaptırınız. Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla Sompo Japan Sigorta A.Ş.

 • İlker04 Nisan 2016

  Merhaba, poliçe Numaram 200200016821174

 • Sompo Japan Sigorta Temsilcisi04 Nisan 2016

  Sayın İlker Sevi, Tarafınızdan talep edilen bilgiler henüz ulaşmadığı için başvurunuza yönelik inceleme yapılamamıştır. Bilgilerin iletilmesi akabinde başvurunuzun değerlendirmeye alınacağı hususunu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla Sompo Japan Sigorta A.Ş.

 • Sompo Japan Sigorta Temsilcisi31 Mart 2016

  Sayın İlker Sevi, Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Site üyeliğimizin yeni aktif olması sebebiyle başvurunuz bugün itibarıyla değerlendirmeye alınmış olup; konuya ilişkin inceleme yapılabilmesi için poliçe veya hasar dosya numarasının iletilmesini rica ederiz. Saygılarımızla, Sompo Japan Sigorta A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön