15 Nisan 2016

Sompo Japan Sigorta Naviyasyonum Alındı Kasko Karşılamıyor

2014 yılında Dacia duster bir araç satın aldım alırken navigasyonlu olmasını istedim ve ben bayiden alırken araçta navigasyon takılıydı. 12.04.2016 tarihinde sabah işe gitmek için aracıma gittiğimde sol ön kapı camının kırık arabanın ön konsolunun zorlanarak sökülüp navigasyonun çalındığını gördüm. Her taraf tuzla buz olmuştu cam parçalarıyla birlikte karakola gittik ifadeler filan neyse servise polis raporuyla gittik aracı teslim ettik Exper gelmiş ve arabanın orijinalinde navigasyon yok diyerek karşılamayacağını söylemiş. Bursa nilüfer Reno Mais'i aradım faturayı istedim onlarda garip davrandılar pztsi aramamı söylediler arşiv taraması lazımmış kimse yokmuş sanırsınız Kültür Bakanlığı arşivi neyse 3 gün oldu kullanabileceğim bir araç vermelerini istiyorum sigortacım ararsam ilgileniyor hala araç verilmedi. mağdur olmayalım diye para verip kasko yaptırıyorum paramla resmen mağdur oluyorum.

Derya 1.102 Okunma

Cevaplar

  • Sompo Japan Sigorta Temsilcisi20 Nisan 2016

    Sayın Derya Sallamacı, Başvurunuza yönelik yapılan incelemeler tamamlanmıştır. 12.04.2016 tarihinde meydana gelen hasar aynı tarihte Şirketimize bildirilmiş ve 2016307045825 numaralı hasar dosyası açılarak 13.04.2016 tarihinde ekspertiz işlemleri tamamlanmıştır. Başvurunuzda bahsi geçen navigasyon cihazı, standart fabrika çıkışında araç üzerinde olmadığı ve araca sonradan eklenen bir donanım olduğu için değerlendirmeye alınamamıştır. Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Sompo Japan Sigorta A.Ş.

  • Derya19 Nisan 2016

    Sayın yetkili cumartesi kiraladığınız araba için size teşekkür etmek isterdim ama kiralama süresi için verdiğiniz 4 gün için tesüf ederim zaten kaç gün araçsız kaldım, iş yerime araçsız gelmem çok sıkıntılı ve aracı yarın geri alacaklar kendi aracım hala serviste. Navigasyon için arayan yetkilileriniz hiç orta yol bulmaya çalışmıyor bırakın navigasyonu yerine radyo bile taktırtmıyorlar ricam eğer kaskosunu sompo japandan yaptırmak isteyen varsa uzak dursun experleri gelmiyor aracı sigorta yaparken hiçbişeye bakmıyorlar başkalarının da şikayetlerini okudum aynı bana takındıkları tavırlar ve geç işlem süreleri mağdur müşteriler ben hayatımda bu kadar kötü bi sigorta görmedim

  • Sompo Japan Sigorta Temsilcisi18 Nisan 2016

    Sayın Derya Sallamacı, Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Başvurunuz Şirketimize ulaşmış olup, incelemeler tamamlandıktan sonra tarafınıza bilgi verilecektir. Saygılarımızla, Sompo Japan Sigorta A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön