Şok Marketler'de Yaşanılan Müşteri Memnuniyetsizliği

Burak Burak30 Haziran 13:48

27.06.2020'de Şok ve belirli marketlerinden çeşitli ürünler aldım eve döndüğümde faturalara çocuklarım tarafından (3 yaşlarında) zarar gördüğünü anlayıp çöpe attım. Ertesi gün kek kalıbının defolu olduğunu gördüm. Sokağa çıkma yasağı nedeni ile götüremedim. 29.06.2020'de faturalar elimde olmadığı için ürünle birlikte alışveriş yaptığım marketlere tek tek uğradım. Daha sonra şok markete gittim ürünün durumu kasadaki çalışana anlattım barkoda okutmadan kendilerine ait olmadıklarını söylediler.

 Daha sonra çalışana defolu ürünle aynı markada tart kalıplarını gösterdim. Daha sonra bu ürünleri "bu ürünleri ben yerleştirdim ürün bize ait değil" dedi çalışana, diğer marketler gibi ürünü barkoda okutup ürünün kendilerine ait olup olmadığını öğrenebileceğini söyledim. Ürünü okutursa iade alması gerektiğini söyleyince ben sinirlenmeye başladım. Ben sinirlenmeye başlayınca ben bu sorunu çözemem müdürümü bekleyin dedi. 

Müdürün gelmesini beklemek istemedim ve ürünü kasada bırakıp çıktım. Diğer marketler durumu izah ettiğim zaman barkodu okutup ürünün kendilerine ait olmadıklarına tespit edip beni memnuniyetle mağazamdan ayrılmama rağmen şok market bir sürü bahaneler uydurarak müşteri memnuniyetsizliği yaratmıştır bilginize.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler